Další oběť koronaviru. Proslulý bejrútský hotel Le Bristol se definitivně zavřel

V Bejrútu zavřeli věhlasný hotel Le Bristol, který byl v provozu nepřetržitě od roku 1951 a v jehož apartmá dříve bydleli světoví politici i celebrity. Hotel skončil kvůli hospodářské krizi, s níž se Libanon potýká a kterou umocňuje situace kolem koronaviru. Agentura AFP informovala, že hotel byl zavřen už v březnu, ale až teď bylo oznámeno, že končí definitivně.

hotel Le Bristol v Bejrútu
doporučujeme

Generální ředitel Joseph Coubat řekl, že hotel nedokáže ustát dvojí krizi - finanční a tu spojenou s koronavirem. "Je to kvůli ekonomické situaci, která je už nesnesitelná. Teď s koronavirem a finančními problémy státu byla velmi nízká návštěvnost," dodal.

Pětihvězdičkový hotel Le Bristol stojí ve čtvrti Hamra, kde jsou luxusní obchody, restaurace a butiky. K ubytování ho využil v minulosti například íránský šáh Mohammad Rezá Pahlaví s manželkou, americký letec Charles Lindbergh, francouzský prezident Jacques Chirac i jazzový trumpetista Dizzie Gillespie.

Autorem interiérové výzdoby je Francouz Jean Royere. Šestiposchoďová stavba nabízela v Bejrútu první taneční sál a první libanonské kluziště, z něhož se později stal konferenční sál.

Hotel nikdy v minulosti nezavřel, což platí i pro těžké období občanské války z let 1975-1990, kdy se stal útočištěm zahraničních novinářů. Pouze dočasně, a to od roku 2013 do roku 2015, přestal poskytovat služby kvůli renovaci.

Coubat řekl, že hotel měl potíže od loňského podzimu. K ekonomické krizi se tehdy přidaly demonstrace proti vládě. Mnoho lidí kvůli nim zrušilo rezervace, nekonaly se ani konference. Epidemie způsobená koronavirem, kvůli níž bylo uzavřeno letiště, pak byla poslední kapkou.

"Je to katastrofa. Odpovědní lidé opravdu musejí začít přemýšlet o záchranném plánu," řekl Coubat. Libanon je velmi silně zadlužen, národní měna za krátkou dobu ztratila k dolaru polovinu své hodnoty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Huawei zvýšil tržby, tempo růstu ale zpomaluje kvůli sankcím a pandemii

23.10.2020 10:40 Čínský technologický gigant Huawei Technologies za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil tržby…

Británie podepsala obchodní dohodu s Japonskem

23.10.2020 08:47 Británie a Japonsko formálně podepsaly dohodu o volném obchodu. Pro Británii je to první velká…

Trump a Biden se střetli kvůli ekonomice. Na závěr debaty poslali voličům…

23.10.2020 07:34 Prezident Donald Trump a jeho demokratický rival Joe Biden se v poslední předvolební debatě střetli…

USA podaly žalobu na Google, internetový gigant prý zneužívá tržní sílu

20.10.2020 16:52 Americké ministerstvo spravedlnosti a s ním 11 států americké unie podaly antimonopolní žalobu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama