Dopady koronaviru na ekonomiku zatím nelze vyčíslit

Kolem nového koronaviru je zatím příliš mnoho nejistot, aby bylo možné odhadnout jeho dopad na čínskou a globální ekonomiku. Řekl to mluvčí Mezinárodního měnového fondu (MMF) Gerry Rice na pravidelné tiskové konferenci. Je však přesvědčen, že ve střednědobém a dlouhodobém výhledu bude čínská ekonomika odolná.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Wu-chan
doporučujeme

MMF podle Rice doufá, že bude mít více poznatků po setkání představitelů skupiny 20 největších ekonomik světa G20 v Saúdské Arábii, které se koná tento měsíc. Fond také uvítal snahy Číny omezit šíření viru a zmírnit jeho dopad na ekonomiku; MMF je připraven pomoci Pekingu, jak bude třeba, napsala agentura Reuters.

Šéfka MMF Kristalina Georgievová ve středu uvedla, že očekává, že čínská ekonomika se rychle zotaví z dopadů spojených s koronavirem, i když je stále mnoho nejistot. Podle ní je nejpravděpodobnějším scénářem dopad ve tvaru písmene V, tedy prudký pokles následovaný prudkým růstem. Celkový dopad na Čínu tak bude relativně omezený a proto i dopad na světovou ekonomiku bude omezený.

Ekonomové často srovnávají současnou krizi s onemocněním SARS na počátku tohoto tisíciletí, podle Georgievové je však nutné dopady pečlivě posoudit s ohledem na rozdíly mezi oběma situacemi. Čínská ekonomika je nyní druhá největší na světě a na globálním hrubém domácím produktu se podílí 19 procenty. V době epidemie SARS měla podíl jen osm procent. Je rovněž mnohem integrovanější s Asií a zbytkem světa. Na počátku tisíciletí také byla globální ekonomika mnohem silnější, zatímco nyní se předpokládá relativně slabý růst, dodala Georgievová.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 dolehl na cestovní ruch. Do Francie jezdí o třetinu méně turistů,…

24.02.2020 09:06 Do Francie přijíždí kvůli novému typu koronaviru o 30 až 40 procent méně turistů, než se očekávalo.…

Skupina G20 je připravena řešit ekonomické dopady koronaviru

23.02.2020 21:17 Aktualizováno Finanční představitelé skupiny největších světových ekonomik G20 se dohodli, že podniknou náležité…

Finanční trhy podceňují rizika spojená s koronavirem, obává se šéf banky…

22.02.2020 20:57 Finanční trhy podceňují rizika, která pro globální ekonomiku přináší epidemie nového typu…

MMF kvůli koronaviru zhoršil prognózu. Pokles se čeká u čínské i světové…

22.02.2020 18:50 Aktualizováno Mezinárodní měnový fond (MMF) kvůli epidemii nového typu koronaviru snížil odhad letošního růstu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama