Ekonomický kolaps, do toho exploze v Bejrútu. Libanon padá do nebezpečného neznáma, píše CNN

Ničivý výbuch v libanonském hlavním městě Bejrútu by mohl poslat ekonomiku země, která je již nyní v hluboké krizi, do nebezpečného neznáma. Výbuch, který zničil velkou část města a připravil o střechu nad hlavou 300.000 lidí, nemohl přijít v horší dobu. Za poslední rok kolaps bankovního systému země a prudce rostoucí inflace vyvolaly řady protestů.

Dokonce ještě před pandemií nemoci covid-19 Světová banka očekávala, že 45 procent lidí v Libanonu bude letos pod hranicí chudoby, upozornila CNN.

Evropské země a země Perského zálivu poslaly Libanonu pomoc, aby mu pomohly zvládnout situaci po výbuchu. Centrální banka země pak dala bankám pokyn, aby poskytovaly lidem a firmám poškozeným výbuchem mimořádné bezúročné dolarové půjčky. Tato pomoc je však stále vzdálená tomu, co by země potřebovala, aby se dostala od kraje propasti, a některé dárce může odradit rozšířená korupce a špatné vedení.

UN agencies warn the humanitarian situation in #Beirut is "dire", with up to 100,000 children displaced: "The need for shelter is massive."The blast destroyed:▪️ At least 3 hospitals▪️ Major PPE stores▪️ Lebanon's major grain store, triggering food crisis worries pic.twitter.com/tnDxx2Irpl

— AJ+ (@ajplus) August 7, 2020

Libanonská ekonomika již před výbuchem bojovala s růstem cen potravin, kolapsem měny a pandemií nemoci covid-19. Mezinárodní měnový fond (MMF) naposledy odhadl, že hrubý domácí produkt země se letos propadne o 12 procent. Proti tomu celý region Blízkého východu a střední Asie má klesnout jen o 4,7 procenta.

Země také již v březnu nesplatila část svého dluhu. A minulý týden agentura Moody's snížila rating země na nejnižší hodnotu. Libanon je tak v hodnocení spolehlivosti splácet své úvěry na stejné úrovni jako Venezuela.

"Země je zasažena hospodářskou, finanční a sociální krizí, které slabé instituce zřejmě nejsou schopné řešit," uvedla Moody's v prohlášení. Kolaps měny a s tím související nárůst inflace podle agentury vytvořily "vysoce nestabilní prostředí".

Ještě před výbuchem se libanonská měna propadla na rekordní minimum. Od loňského října ztratila více než 80 procent hodnoty. Státní dluh země patří již roky mezi největší na světě, stejně jako deficit bilance běžného účtu. Libanon jen velmi málo vyrábí a je silně závislý na dovozu, včetně většiny potravin. A země si masivně půjčuje, aby mohla tento dovoz zaplatit. Kolaps měny tak znamenal, že dovoz výrazně zdražil a spotřebitelské ceny prudce vylétly vzhůru.

Libanon se také snažil zajistit si půjčku deset miliard USD od MMF. Rozhovory se však minulý měsíc zastavily. Šéfka MMF Kristalina Georgievová ve čtvrtek vyzvala k národní jednotě, která by vyřešila hlubokou krizi země, a dodala, že MMF zvažuje všechny možné způsoby, jak podpořit obyvatele Libanonu.

Výbuch v Bejrútu zvyšuje tlak na ekonomiku i proto, že přístav, který byl výbuchem prakticky zničen, je hlavním námořním centrem země a prochází tudy 60 procent dovozu do země.

Další ránu utrpěl i cestovní ruch, který se v roce 2018, kdy do Libanonu dorazily dva miliony turistů, na celkovém HDP země podílel téměř pětinou. Šéf libanonského hotelového svazu Pierre Achkar uvedl, že obsazenost dosud otevřených hotelů klesla na pět procent z 15 procent kvůli koronaviru a politickým problémům. Exploze podle něj poškodila 90 procent hotelů v Bejrútu.

Související

Sutiny po explozi v Bejrútu

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila, které poškodil mohutný výbuch před dvěma lety. Asi čtvrtina severního bloku stavby šla k zemi krátce předtím, než do ulic libanonské metropole vyšly stovky lidí, aby si připomněly dva roky od tragické exploze, která připravila o život více než 230 lidí, uvedla agentura AP.
Papež František

Pravdu nelze nikdy skrýt, řekl papež o výbuchu v Bejrútu

Papež František při své dnešní generální audienci vyjádřil naději, že docílení spravedlnosti v souvislosti s předloňským výbuchem v bejrútském přístavu může být pro Libanonce útěchou a zdůraznil, že "pravdu nelze nikdy skrýt". Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

exploze v libanonském Bejrútu (4. srpna 2020) libanon Ekonomika

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 2 hodinami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy