Ekonomika se neoživí ani v roce 2021, varuje MMF

Globální ekonomice bude trvat mnohem déle, než plně oživí ze šoku způsobeného novým koronavirem. Uvedla to dnes v rozhovoru s agenturou Reuters výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová. MMF tak zřejmě reviduje směrem dolů své prognózy na letošní a příští rok.

Kristalina Georgievová
doporučujeme

Údaje z celého světa jsou podle Georgievové nyní horší, než se čekalo. To obvykle znamená, že plné oživení z krize bude trvat mnohem déle, neřekla však jak dlouho. MMF tak zřejmě reviduje svoji nynější předpověď, která letos počítá s poklesem hrubého domácího produktu o tři procenta, směrem dolů. V příštím roce pak bude oživení pouze částečné, nebude tak činit 5,8 procenta, jak se nyní čeká. MMF by měl zveřejnit nový globální odhad v červnu.

Na dotaz ohledně obnoveného napětí mezi USA a Čínou, dvěma největšími ekonomikami světa, Georgievová uvedla, že naléhá na členské země, aby udržovaly otevřenou komunikaci a tok obchodu. Varovala před obratem k ochranářství kvůli krizi.

Napětí mezi USA a Čínou v posledních týdnech prudce vzrostlo. Úředníci na obou stranách naznačují, že těžce vydřená obchodní dohoda, která ukončila hořkou, 18 měsíců trvající obchodní válku, by mohla být několik měsíců po svém podpisu ukončena.

MMF vznikl po druhé světové válce s cílem posílit finanční stabilitu, usnadnit obchod a snížit chudobu po celém světě. Od vypuknutí současné koronavirové krize poskytl nouzové financování 56 zemím a co nejdříve rozhodne o dalších 47 žádostech, dodala Georgievová.

Mluvčí MMF uvedl, že doposud bylo v rámci nouzového financování poskytnuto 21 miliard USD (534,5 miliardy Kč). Byly to půjčky s velmi nízkými úrokovými sazbami.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Správkyně Hongkongu patří k nejlépe placeným politikům. Kvůli sankcím USA…

29.11.2020 07:45 Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v novém televizním rozhovoru prohlásila, že nemá bankovní účet a…

Uganda se opět stává "kávovou velmocí", největším odběratelem je jedna…

28.11.2020 13:09 Vývoz kávy z Ugandy, který pro zemi představuje 17 procent příjmů ze zahraničí, dosáhl nejvyšší…

Globální trh se smartphony by se měl vrátit k růstu, předpovídá společnost…

28.11.2020 10:31 Globální trh s chytrými telefony by se měl ve čtvrtém čtvrtletí vrátit k růstu. Předpověděla to…

Konkurence pro Airbus a Boeing: Čínské letadlo C919 je téměř hotové,…

28.11.2020 07:54 Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama