Ekonomika USA klesla o pět procent, kvůli pandemii ztratily práci miliony lidí

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům koronaviru propad o pět procent, nejvíce od finanční krize v roce 2009. Vyplývá to ze zpřesněné zprávy o vývoji hrubého domácího produktu (HDP), kterou dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Ještě výraznější pokles se čeká ve druhém kvartálu.

Burza NYSE v New Yorku
doporučujeme

V prvním rychlém odhadu z konce dubna úřad uvedl, že hrubý domácí produkt Spojených států se v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok snížil o 4,8 procenta. V posledním čtvrtletí loňského roku stoupl o 2,1 procenta.

Pandemie způsobená šířením koronaviru ekonomiku USA začala naplno ovlivňovat až v březnu, tedy v posledním měsíci prvního čtvrtletí. Řada podniků musela z rozhodnutí úřadů buď výrazně utlumit činnost, anebo své aktivity zcela přerušit.

Prvním čtvrtletím tak ve Spojených státech patrně končí rekordně dlouhé období hospodářské expanze, které trvalo od roku 2009. Analytici se ale domnívají, že to nejhorší pro ekonomiku teprve přijde, protože se začne projevovat pokles výdajů spotřebitelů i firem.

O podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden požádalo dalších více než 2,1 milionu lidí. Počet nových žádostí tak sice opět klesl - ve srovnání s 2,45 milionu v předchozím týdnu - ale už desátý týden po sobě zůstává nad dvěma miliony. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce, které současně zpřesnilo směrem nahoru údaj za předchozí týden. Od poloviny března, tedy od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, přišlo v USA o práci už 41 milionů lidí.

Údaje za předchozí týden byly přepočteny a ukázalo se, že po revizi bylo žadatelů 2,45 milionu, nikoliv 2,44 milionu, jak bylo původně oznámeno. Počet nových žádostí o práci minulý týden sice po osmé po sobě klesl, ale zůstává zhruba desetkrát vyšší než před březnovým vypuknutím pandemie. Míra nezaměstnanosti za květen, kterou statistici zveřejní začátkem června, by tak podle analytiků měla přesáhnout 20 procent. Už nyní je na nejvyšší úrovni od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

"Obávám se, že jsme svědky druhého kola propouštění v soukromém sektoru, které ve spojení s rostoucím počtem propuštěných ve veřejném sektoru zvyšuje počet nezaměstnaných," řekl agentuře Reuters analytik Joel Naroff ze společnosti Naroff Economics.

"Pokud tomu tak je, tak vzhledem k tempu opětovného otevírání bychom se mohli nacházet v delším období mimořádně vysoké nezaměstnanosti. A to znamená, že zotavení bude pomalejší a bude trvat mnohem déle," dodal Naroff.

Ministerstvo obchodu dnes také uvedlo, že hrubý domácí produkt (HDP) USA se v prvním čtvrtletí snížil o pět procent, což je nejhlubší pokles od finanční krize před deseti lety. Čekal se pokles jen o 4,8 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změní koronavirus ekonomii od základů? Ekonom z Cambridge nabádá k akci

07.07.2020 01:10 Aktualizováno NÁZOR - Konvenční ekonomické teorie nemají příliš co nabídnout, tvrdí Jonathan Aldred v komentáři…

Aktivita v americkém sektoru služeb v červnu prudce oživila

06.07.2020 17:54 Aktivita v americkém sektoru služeb v červnu prudce oživila a téměř se vrátila na úroveň před…

Vážné dopady koronakrize: Agentura Fitch zhoršila rekordní počet státních…

03.07.2020 13:31 Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v prvním pololetí v důsledku negativních dopadů…

Majetek šéfa Amazonu Bezose dosáhl nové rekordní hodnoty

02.07.2020 19:39 Majetek zakladatele a šéfa internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose překonal rekord z doby před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy