Ekonomika USA rostla rekordním tempem, z recese se ale bude zotavovat ještě dlouho

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů Kč). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Burza NYSE v New Yorku

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Proti předchozímu čtvrtletí, což je srovnání běžné zejména v evropských zemích, americká ekonomika vykázala růst o 7,4 procenta. Právě tato hodnota dá po přepočtu na celý rok výsledek 33,1 procenta. Vývoj ekonomiky Evropské unie za třetí čtvrtletí zatím není k dispozici, rychlý odhad bude zveřejněn v pátek. Ve druhém čtvrtletí ekonomika EU zaznamenala proti předchozím třem měsícům kvůli dopadům pandemie propad o rekordních 11,4 procenta.

Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že největší hospodářství světa vykáže za červenec až září v přepočtu na celý rok vzestup asi o 31 procent. Americká ekonomika se propadla do recese už letos v únoru, ještě předtím, než na ni plně dolehla pandemie.

Spotřebitelské výdaje, které mají na výkonu americké ekonomiky více než dvoutřetinový podíl, ve třetím čtvrtletí vzrostly o rekordních 40,7 procenta. Pomohly jim hlavně nákupy aut, oděvů a oblečení. Zvýšily se také výdaje za služby, i když zůstaly pod úrovní ze čtvrtého čtvrtletí.

Větší zájem o nákupy také podpořil vývoz. Výsledkem toho bylo prohloubení obchodního deficitu. Část dovozu však skončila ve skladech. Nahromadění zásob tak vykompenzovalo negativní vliv obchodu na HDP.

Po propadu ve druhém čtvrtletí se zvýšily i firemní investice. Ekonomové se však domnívají, že to bude jen dočasné, protože poptávka po zboží, které nesouvisí se změnou životního stylu vyvolanou covidem-19, zůstává slabá. Pandemie také prudce snížila ceny ropy, což má dopad na investice do nebytových struktur, jako jsou například i vrty pro těžbu ropy a zemního plynu.

Americké akcie v reakci na svižné tempo růstu začaly zpevňovat. Širší index S&P 500 asi hodinu po začátku obchodování přidával zhruba 0,9 procenta na 3301 bodů. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával asi půl procenta na 93,86 bodu a nacházel se na denním maximu.

Navzdory výraznému oživení však HDP zůstává pod úrovní z posledního čtvrtletí 2019, připomíná agentura AP. Podle některých analytiků by se z recese způsobené epidemií covidu-19 mohla americká ekonomika zotavovat rok i déle.

Vládní balík promoci poskytl záchranu mnoha podnikům a nezaměstnaným, což povzbudilo výdaje spotřebitelů a podpořilo růst HDP. Vládní peníze jsou ale už vyčerpány a dohoda o nové pomoci je zatím v nedohlednu. Po celé zemi také opět roste počet nových případů covidu-19, což přináší nová omezení pro některé podnikatele, jako jsou provozovatele restaurací a barů.

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Energetická krize zvýší poptávku po ropě, to může vést k dalšímu zdražování

14.10.2021 11:31 Celosvětová energetická krize zvýší poptávku po ropě až o půl milionu barelů denně, což by mohlo…

G20 schválila dohodu o reformě daňového systému, včetně globální minimální…

13.10.2021 21:56 Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí tvořících skupinu největších ekonomik světa (G20)…

MMF považuje zavádění kryptoměn jako platidel za nerozumné a riskantní

13.10.2021 10:02 Zavádění kryptoměn jako zákonných platidel s sebou nese značné riziko a ohrožuje globální ekonomiku…

Růst čínského exportu v září překvapivě zrychlil

13.10.2021 08:18 Růst čínského vývozu v září nečekaně zrychlil, protože globální poptávka zůstává solidní a…

MMF zhoršil výhled růstu globální i české ekonomiky

12.10.2021 21:11 Aktualizováno Globální ekonomika v letošním roce poroste o trochu pomaleji, než předpokládaly dosavadní prognózy.…

OECD ohlásila dosažení dohody o globální minimální dani

08.10.2021 21:24 Aktualizováno Mezinárodní komunita dosáhla dohody, která zajistí, že nadnárodní podniky budou od roku 2023…

MMF vyzval vlády, aby si vytvořily plán na snížení dluhu po pandemii

07.10.2021 16:18 Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval vlády, aby začaly pracovat na fiskálních plánech, které jim…

Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého…

06.10.2021 20:13 Aktualizováno Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého vrcholu a do poloviny…

Světový obchod se vyšplhal na rekord, WTO zlepšila odhady

04.10.2021 14:32 Světový obchod se zbožím se díky oživení globální hospodářské aktivity v prvním pololetí vyšplhal…

Související:

Právě se děje

reklama