Ekonomika USA rostla rekordním tempem, z recese se ale bude zotavovat ještě dlouho

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů Kč). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Burza NYSE v New Yorku
doporučujeme

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Proti předchozímu čtvrtletí, což je srovnání běžné zejména v evropských zemích, americká ekonomika vykázala růst o 7,4 procenta. Právě tato hodnota dá po přepočtu na celý rok výsledek 33,1 procenta. Vývoj ekonomiky Evropské unie za třetí čtvrtletí zatím není k dispozici, rychlý odhad bude zveřejněn v pátek. Ve druhém čtvrtletí ekonomika EU zaznamenala proti předchozím třem měsícům kvůli dopadům pandemie propad o rekordních 11,4 procenta.

Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že největší hospodářství světa vykáže za červenec až září v přepočtu na celý rok vzestup asi o 31 procent. Americká ekonomika se propadla do recese už letos v únoru, ještě předtím, než na ni plně dolehla pandemie.

Spotřebitelské výdaje, které mají na výkonu americké ekonomiky více než dvoutřetinový podíl, ve třetím čtvrtletí vzrostly o rekordních 40,7 procenta. Pomohly jim hlavně nákupy aut, oděvů a oblečení. Zvýšily se také výdaje za služby, i když zůstaly pod úrovní ze čtvrtého čtvrtletí.

Větší zájem o nákupy také podpořil vývoz. Výsledkem toho bylo prohloubení obchodního deficitu. Část dovozu však skončila ve skladech. Nahromadění zásob tak vykompenzovalo negativní vliv obchodu na HDP.

Po propadu ve druhém čtvrtletí se zvýšily i firemní investice. Ekonomové se však domnívají, že to bude jen dočasné, protože poptávka po zboží, které nesouvisí se změnou životního stylu vyvolanou covidem-19, zůstává slabá. Pandemie také prudce snížila ceny ropy, což má dopad na investice do nebytových struktur, jako jsou například i vrty pro těžbu ropy a zemního plynu.

Americké akcie v reakci na svižné tempo růstu začaly zpevňovat. Širší index S&P 500 asi hodinu po začátku obchodování přidával zhruba 0,9 procenta na 3301 bodů. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával asi půl procenta na 93,86 bodu a nacházel se na denním maximu.

Navzdory výraznému oživení však HDP zůstává pod úrovní z posledního čtvrtletí 2019, připomíná agentura AP. Podle některých analytiků by se z recese způsobené epidemií covidu-19 mohla americká ekonomika zotavovat rok i déle.

Vládní balík promoci poskytl záchranu mnoha podnikům a nezaměstnaným, což povzbudilo výdaje spotřebitelů a podpořilo růst HDP. Vládní peníze jsou ale už vyčerpány a dohoda o nové pomoci je zatím v nedohlednu. Po celé zemi také opět roste počet nových případů covidu-19, což přináší nová omezení pro některé podnikatele, jako jsou provozovatele restaurací a barů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letadla Boeing 737 MAX se připravují k provozu. Je to ohromný úkol, říká…

25.11.2020 08:50 Budoucnost letadel Boeing 737 MAX, která získala povolení vrátit se po určitých úpravách do provozu…

Zisk firmy Dell prudce stoupl, poptávka po počítačích v době epidemie roste

25.11.2020 08:25 Americké počítačové společnosti Dell Technologies vzrostl ve fiskálním třetím čtvrtletí čistý zisk…

YouTube na týden omezil účet krajně pravicové televize OAN

25.11.2020 07:36 Internetový portál YouTube v úterý na týden zakázal profilu americké krajně pravicové televizní…

Největší výrobce ochranných rukavic Top Gloves zavírá továrny, pronikl do…

24.11.2020 11:49 Největší světový výrobce ochranných rukavic, malajsijská společnost Top Glove, uzavře více než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama