Ekonomika USA se plně zotaví nejdříve v roce 2022, ukázal průzkum asociace NABE

Ekonomika Spojených států letos v důsledku koronavirové krize klesne o 4,3 procenta. Ukázal to průzkum, jehož výsledky zveřejnila americká Národní asociace podnikových ekonomů (NABE). Většina dotazovaných v něm předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) se na úrovně z období před pandemií nemoci covid-19 nevrátí dříve než v roce 2022. Uvedla to dnes agentura AP.

Burza NYSE v New Yorku
doporučujeme

Největší ekonomika světa letos kvůli šíření koronaviru patrně vykáže první celoroční pokles od roku 2009, kdy se HDP kvůli globální finanční krizi propadl o 2,5 procenta. V příštím roce ekonomové podle průzkumu NABE již počítají s růstem HDP, a to o 3,6 procenta.

Americké hospodářství nyní podle ekonomů čelí hrozbě kvůli možné eskalaci šíření koronaviru a kvůli dosavadní neschopnosti Kongresu poskytnout další podporu podnikům i spotřebitelům.

Ve druhém čtvrtletí se HDP v přepočtu na celý rok propadl o rekordních 31,7 procenta po pětiprocentním poklesu v prvním kvartálu. Ve třetím čtvrtletí očekávají ekonomové růst HDP ročním tempem 25 procent, což by byl nejprudší růst v záznamech, které sahají do roku 1947. Ve čtvrtém čtvrtletí pak čekají zpomalení růstu na 4,9 procenta.

Většina dotazovaných ekonomů předpokládá, že deset až 20 procent pracovních míst zaniklých v důsledku šíření koronaviru je natrvalo ztraceno. Řada hotelů, restaurací, obchodů a dalších podniků totiž nedokáže obnovit činnost.

Americká ekonomika podle vládních údajů zatím obnovila zhruba polovinu z 22 milionů pracovních míst zaniklých v důsledku koronavirové krize. Míra nezaměstnanosti v USA v září klesla na 7,9 procenta po dubnovém výstupu na 14,7 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook zvýšil zisk, tržby překonaly očekávání

29.10.2020 21:50 Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí…

Ekonomika USA rostla rekordním tempem, z recese se ale bude zotavovat…

29.10.2020 16:36 Aktualizováno Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní…

Boeing čtvrté čtvrtletí za sebou vykázal ztrátu

28.10.2020 14:56 Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad…

Jihokorejská ekonomika se vrátila k růstu, pomohla vládní podpůrná opatření

27.10.2020 08:06 Jihokorejská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila po nejprudším propadu za více než deset let k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama