Epidemie Covid-19 se projeví na světové ekonomice, obávají se experti Euler Hermes

Kvůli vysoké integraci čínského hospodářství do dodavatelských řetězců po celém světě se epidemie nového koronaviru projeví nejen ve vývoji čínské, ale i globální ekonomiky. Vliv rozšíření nového typu viru na čínské hospodářství a zbytek světa není zanedbatelný, uvedli experti světového lídra pojištění pohledávek Euler Hermes. Poradenská společnost Moore Czech Republic již zaznamenala dopady na českou ekonomiku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Americký dolar
doporučujeme

Moore CR eviduje několik asijských investic v řádu miliard korun čekajících na podpis. Čína však vyhlásila kvůli koronaviru v několika městech karanténu a na dalších místech omezení pohybu. Přeshraniční obchody a jednání se tak odkládají. "V příštích týdnech jsme měli v plánu podepisovat smlouvy s čínskými partnery a dokončit tyto obchody v ČR. Kvůli situaci v Číně jsou ale jednání pozastavena," řekl dnes ČTK partner Moore CR Petr Kymlička.

Světová zdravotnická organizace (WHO) 30. ledna rozhodla, že epidemie koronaviru představuje stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Vypuknutí choroby bylo zaznamenáno v Číně loni v prosinci. Díky ochranným opatřením, která přijaly čínské orgány, se podařilo omezit epidemii zejména na Čínu. V současnosti je 98,5 procenta potvrzených případů na území Číny.

V Číně jsou nejvíce zasaženy textilní, počítačový a elektrotechnický sektor. Číny má v těchto odvětvích na světové výrobě má 17procentní podíl, uvedl ředitel oddělení rizika Euler Hermes Jakub Cerman. Nejvíce závislé na Číně jsou země jako Tchaj-wan (pět procent výroby využívá čínské vstupy), Jižní Korea (čtyři procenta), Nizozemsko, Maďarsko, a Indonésie (po třech procentech).

Euler Hermesu dál připomněl, že akciové trhy na epidemii intenzivně reagovaly. Od 20. ledna indexy MSCI World, APAC a index Číny klesly o 1,8 procenta, 4,7 procenta a o 8,5 procenta. Zasaženy byly zejména letecké společnosti a výrobci textilu a luxusního zboží, dále klesají hotely, restaurace a volnočasové aktivity.

"Nyní je složité předvídat závažnost i trvání epidemie, nicméně konečný ekonomický dopad se bude odvíjet právě od těchto faktorů...Vliv na ekonomiku může být závažnější, než se původně předpokládalo. Epidemie jako taková a faktor strachu, který s ní souvisí, budou mít vliv na výdaje spotřebitelů. Prodloužené čínské novoroční svátky navíc opozdí výrobu," uvedl Cerman.

Jak upozornil, v roce 2003 vedla epidemie SARS k poklesu čínského HDP v druhém čtvrtletí o dva procentní body. Euler Hermes se domnívá, že vliv nynější epidemie by mohl být závažnější vzhledem k tomu, že čínské hospodářství je nyní více závislé na soukromé spotřebě - jde o 50 procent růstu HDP v roce 2019 proti 28 procentům v roce 2003.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

České dráhy zatím nekoupí vlaky pro linku do Kladna, tendr skončil

07.04.2020 09:34 České dráhy zatím nekoupí vlaky pro trať Praha - Kladno, ukončily tendr, který spustily v roce 2017…

Nejtemnější hodina lidstva. Koronavirus podle expertů drtí svět víc než…

07.04.2020 09:31 Stále více se objevují hlasy, které tvrdí, že koronavirus způsobil nejhorší krizi od druhé světové…

Samsung mírně zvýšil čtvrtletní zisk, naznačují předběžné údaje

07.04.2020 09:30 Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil…

V části Japonska má být vyhlášen nouzový stav, na podporu ekonomiky půjdou…

07.04.2020 08:28 Japonská vláda ekonomiku zasaženou dopady koronaviru povzbudí 108 biliony jenů (zhruba 25 bilionů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy