Finanční trhy podceňují rizika spojená s koronavirem, obává se šéf banky UBS

Finanční trhy podceňují rizika, která pro globální ekonomiku přináší epidemie nového typu koronaviru. V rozhovoru s televizí Bloomberg to řekl předseda správní rady největší švýcarské banky UBS Axel Weber. Zároveň vyzval centrální banky, aby přijaly opatření, jež by podnikům pomohla negativní dopady epidemie překonat.

Přidejte svůj názor

Ekonomika
doporučujeme

Akciové indexy ve Spojených státech i v Evropě se během tohoto týdne navzdory koronaviru, který se šíří z Číny, vyšplhaly na další maxima. V závěru týdne ale kvůli rostoucím obavám z hospodářských dopadů epidemie oslabovaly.

Weber předpověděl, že čínská ekonomika kvůli koronaviru v letošním prvním čtvrtletí vykáže pokles, který podle údajů agentury Bloomberg nezaznamenala přinejmenším od roku 1990. Růst globální ekonomiky by podle Webera mohl zpomalit až na 0,5 procenta. V loňském roce přitom růst činil 2,9 procenta.

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes kvůli epidemii koronaviru snížil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 5,6 z dosavadních šesti procent, s nimiž počítal ještě v lednu. Z letošního růstu globální ekonomiky epidemie podle MMF ubere asi 0,1 procentního bodu. Růst by tak měl činit 3,2 procenta místo 3,3 procenta, jak fond předpokládal v lednové prognóze.

Čína je druhou největší ekonomikou světa za Spojenými státy. Čínská centrální banka už v posledních týdnech snížila několik klíčových úrokových sazeb a vyzvala komerční banky, aby poskytovaly levné půjčky a další úlevy podnikům, které byly epidemií koronaviru nejvíce zasaženy. "Jsme schopni dopad epidemie kompenzovat," uvedl viceguvernér banky Liou Kuo-čchiang v rozhovoru se státním listem Financial News.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Média v USA mají velké problémy, některá z nich končí

03.04.2020 19:18 Americká regionální média zaznamenávají prudký nárůst zájmu veřejnosti, ale kvůli propadu příjmů z…

Trumpovo prohlášení vyvolalo rozruch. Ceny ropy vzrostly nejrychleji v…

03.04.2020 12:00 Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj…

Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946, odhaduje banka Morgan…

03.04.2020 11:11 Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 procenta, což by byl nejhlubší…

Trumpovo impérium usiluje o odklad půjček, jde o stovky milionů dolarů

03.04.2020 10:58 Konglomerát The Trump Organization, který zastřešuje podnikatelské aktivity rodiny amerického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy