G7 má odhodlání zajistit hospodářské oživení

Vedoucí představitelé hospodářsky nejvyspělejších zemí světa G7 dnes potvrdili, že hodlají uskutečnit veškeré potřebné kroky, aby zajistili oživení svých ekonomik z útlumu způsobeného koronavirem. Uvedl to podle agentury Reuters kanadský premiér Justin Trudeau po dnešní videokonferenci.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Summit G7, ilustrační foto
doporučujeme

"Všichni jsme nadále odhodláni učinit vše, co je zapotřebí, abychom pomohli lidem a našim ekonomikám vzchopit se z této krize," řekl Trudeau. Upozornil rovněž, že G7 podporuje mezinárodní úsilí o vývoj vakcíny, která by pomohla šíření koronaviru zastavit.

Německá kancléřka Angela Merkelová podle mluvčího německé vlády v rámci videokonference vyjádřila plnou podporu Světové zdravotnické organizaci (WHO). Zdůraznila, že pandemii způsobenou koronavirem lze porazit jen prostřednictvím rázného a koordinovaného mezinárodního postupu.

Americký prezident Donald Trump tento týden nařídil pozastavit podíl své země na financování WHO, která podle něj nezvládla včas zareagovat na šíření koronaviru.

Bílý dům nyní uvedl, že velká část dnešní videokonference G7 se soustředila na nedostatek transparentnosti a na chronická pochybení v přístupu WHO k pandemii. "Lídři vyzvali k důkladnému kontrolnímu a reformnímu procesu," dodal. Upozornil rovněž, že členské země G7 každoročně poskytují WHO přes miliardu dolarů.

Videokonference G7 se zúčastnili také předseda Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ti ve společném tiskovém prohlášení uvedli, že G7 musí stát v čele úsilí o překonání koronavirové krize, a to za silné spolupráce s existujícími mezinárodními organizacemi. Zdůraznili, že Evropská unie zůstane solidární s nejzranitelnějšími zeměmi, zejména v Africe.

Témata: G7 | Ekonomika | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronakrize: Globální ekonomika se propadne zřejmě o více než tři procenta

31.05.2020 08:51 V souvislosti se šířením koronaviru vyhlásily země řadu přísných opatření, mnohde byla vyhlášena…

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

29.05.2020 11:27 Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85…

IKEA kvůli koronaviru odkládá vstup na jihoamerický trh

29.05.2020 08:35 IKEA odkládá vstup na jihoamerický trh na rok 2022. První prodejna na kontinentu měla původně…

Ekonomika USA klesla o pět procent, kvůli pandemii ztratily práci miliony…

28.05.2020 16:50 Aktualizováno Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům koronaviru propad o pět procent,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy