Globální ekonomiku svírá vzácný dvojitý šok, píše agentura Bloomberg

Nový typ koronaviru přináší globální ekonomice dvojitou ránu, která ji v příštích měsících bude ničit. Nejenže zasáhl nabídku, protože řada továren v Číně i jinde přerušila výrobu, ohrožuje totiž i poptávku, neboť spotřebitelé nemají chuť nakupovat ani utrácet.

Globální ekonomika je tak sevřena ve vzácném dvojitém šoku nabídky a poptávky, poznamenala agentura Bloomberg.

"COVID-19 znamená obzvláště zhoubný šok pro ekonomiku, protože je to šok jak na straně poptávky, tak na straně nabídky," uvedl hlavní ekonom společnosti Moody's Analytics Mark Zandi. 

#COVID-19 Pandemic Scenario: Known UnknownsIf the CDC’s warning comes to pass, then recession will be difficult to avoid. https://t.co/kZGlgtmXnX #pandemic #coronavirus #convid19 #recession

— MoodysAnalytics ECON (@economics_ma) March 5, 2020

Na jedné straně epidemie snižuje kapacitu výroby zboží, protože řady čínských továren zůstávají zavřené a zaměstnanci jsou doma. To zastavuje výrobu zboží v zemi a připravuje firmy jinde ve světě o materiál, který potřebují k vlastnímu podnikání. Tento šok na straně nabídky byl zpočátku považován za krátkodobý problém, který se snadno vyřeší, jakmile se podaří dostat virus pod kontrolu. Z toho důvodu počáteční předpovědi počítaly s tím, že globální růst bude ve tvaru písmene V, tedy v prvním čtvrtletí půjde prudce dolů a pak v následujících týdnech opět rychle nahoru.

Tyto počáteční předpoklady vývoje v roce 2020 jsou nyní v troskách, protože klesá i poptávka. Vzhledem k tomu, že virus už není spojen pouze s Čínou, narůstají obavy mezi spotřebiteli po celém světě. Ti pak nejsou ochotni nakupovat, cestovat ani chodit do restaurací. Výsledkem by mohlo být, že firmy přestanou najímat nové zaměstnance nebo investovat, což dál negativně ovlivní výdaje.

"Klasická recese zahrnuje výpadek poptávky ve vztahu k nabídce," upozorňuje bývalý činitel americké centrální banky (Fed) David Wilcox, který teď pracuje v Petersonově institutu pro mezinárodní ekonomiku. "V této běžnější situaci tvůrci hospodářské politiky vědí, jak pomoci zaplnit chybějící poptávku. Ale tento případ je mnohem komplikovanější, protože zahrnuje negativní dopady na nabídku i poptávku," dodal.

To také vysvětluje, proč světová ekonomika míří do nejslabší expanze od recese v roce 2009 a proč jsou inflační cíle centrálních bank stále méně dosažitelné. Ani odborníci se přitom nedokážou shodnout, zda současná situace inflaci zvýší, nebo naopak sníží. Na jedné straně výrobní firmy, jako je Samsung či Toyota, mají problémy s obnovením výroby, což způsobí nedostatek zboží, na straně druhé ale podniky typu Hyatt a United Airlines zrušily výhled hospodaření, protože vývoj poptávky je nejistý.

Fed v úterý na mimořádném zasedání snížil základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. To je nejvíce od roku 2008 a zároveň první takový krok od začátku globální finanční krize před 12 lety. Nicméně snížení úroků továrny znovu neotevře, ani nevrátí lidi do práce. I když podpoří poptávku, až epidemie skončí, budou muset být bankéři pravděpodobně vynalézavější a kombinovat snížení úroků s cílenými programy, které udrží tok úvěrů a ochrání důvěru.

Řešení šoků na straně nabídky je obvykle pro bankéře obtížnější, protože je potřeba rychle obnovit výrobu, dopravní či telekomunikační sítě nebo těžbu. Jejich řešení je tak obvykle na straně fiskálních orgánů, tedy vlád a úřadů, které ale zatím zůstávají pozadu a nechávají vše na bankéřích.

"Snížení sazeb určitě nepomůže znovu doplnit prázdné regály v obchodech s potravinami," uvedla analytička Seema Shahová ze společnosti Principal Global Investors. "Měnová politika je k ničemu, jestliže nabídka nemůže uspokojit poptávku," dodala.

Na straně poptávky, kde jsou centrální banky přirozeně první, kdo reaguje na vývoj, může povaha šoku tentokrát snížit efektivitu měnové politiky. Nižší náklady na úvěry sice mohou pomoci zvýšit kupní sílu domácností, vliv této pomoci je však omezený, když jsou miliony lidí zavřeny doma kvůli opatřením, která mají zabránit šíření viru, nebo proto, že se bojí nákazy. To zřejmě vysvětluje také rozhodnutí čínské centrální banky, která zatím plošně nesnížila úrokové sazby, ale přistupuje raději k cíleným opatřením. Například umožnila bankám mít větší objem špatných úvěrů a zmírnila pravidla prodeje dluhopisů.

Je tedy i na vládách, aby se zapojily. Vládní výdaje sice asi nebudou schopny zabránit šíření viru, ale mohou pomoci nahradit prudce klesající poptávku spotřebitelů. Hlavní ekonom Morgan Stanley Chetan Ahya odhaduje, že fiskální deficit čtyř hlavních vyspělých ekonomik a Číny stoupne letos nejméně na 4,7 procenta hrubého domácího produktu z loňských 4,1 procenta. To bude nejvyšší schodek od roku 2011.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika Bloomberg.com Moody´s Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 1 hodinou

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy