Hrozba ekonomické krize zažehnána? Na svět tvrdě dopadá koronavirus

Pravděpodobnost hospodářské recese ve Spojených státech polevila, novým rizikem pro vyhlídky americké ekonomiky se nicméně stala epidemie koronaviru. Uvedla to americká centrální banka (Fed) ve zprávě o měnové politice určené Kongresu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ekonomický propad, ilustrační fotografie
doporučujeme

Americké ministerstvo obchodu minulý týden oznámilo, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se loni zvýšil o 2,3 procenta, tedy nejpomaleji od roku 2016. Podle dnešní zprávy Fedu bylo toto zpomalení důsledkem poklesu v americkém zpracovatelském sektoru a slabšího růstu světové ekonomiky.

Fed rovněž uvedl, že rizika pro vyhlídky americké ekonomiky v závěru loňského roku polevila, a to mimo jiné díky poklesu napětí v obchodních vztazích. Dodal nicméně, že nové riziko pro výhled představují možné důsledky epidemie koronaviru v Číně.

Peking a Washington v polovině prosince oznámily, že dosáhly první fáze obchodní dohody. Ta je zatím největším krokem k vyřešení celní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa, která rozbouřila finanční trhy a zpomalila globální hospodářský růst. V polovině ledna tuto dílčí dohodu ve Washingtonu oficiálně podepsali americký prezident Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che.

Nový koronavirus by mohl snížit letošní prodej a výrobu automobilů v Číně o tři až pět procent, pokud bude jeho epidemie pokračovat i ve druhém čtvrtletí. Předpověděla to dnes poradenská společnost LMC Automotive.

Epidemie koronaviru podle LMC poškozuje spotřebitelskou důvěru a oddaluje nákupy. Má rovněž negativní dopad na výrobu automobilů a automobilových součástek.

Největší japonská automobilka Toyota Motor dnes oznámila, že její továrny v Číně zůstanou uzavřené až do konce příštího týdne. Původně přitom plánovala obnovit výrobu začátkem příštího týdne. Podobný odklad obnovení produkce v čínských závodech dnes ohlásily také jihokorejské automobilky Hyundai Motor a Kia Motors.

Hyundai se tento týden kvůli nedostatku součástek z Číny rozhodla na několik dnů zastavit také výrobu v Jižní Koreji. Stala se tak prvním výrobcem aut přerušujícím kvůli koronaviru produkci mimo Čínu.

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve čtvrtek varovala, že potíže s dodávkami součástek v důsledku epidemie nového koronaviru v Číně by mohly vést k přerušení výroby v jedné z jejích evropských továren.

Součástky vyráběné v Číně se používají při montáží milionů automobilů po celém světě. Čínská provincie Chu-pej, která je epicentrem nového koronaviru, je významným centrem pro výrobu automobilových součástek, upozornila agentura Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus může aerolinky připravit o desítky miliard dolarů

20.02.2020 18:36 Epidemie nového typu koronaviru by letos mohla způsobit první pokles globální poptávky po osobní…

Google aktualizuje pravidla užívání. Jde o největší změnu od roku 2012

20.02.2020 17:12 Aktualizováno Americká internetová společnost Google v reakci na postoj evropských soudů aktualizovala pravidla…

Čínské restaurace v USA téměř zejí prázdnotou. Hosty odrazuje virus Covid…

20.02.2020 09:12 V restauraci Shabu House v čínské čtvrti amerického města Houston se podávají tradiční asijská…

Covid-19 ohrožuje ekonomiku, čínská centrální banka snížila úroky

20.02.2020 08:41 Čínská centrální banka (PBOC) poprvé po třech měsících snížila základní úrokovou sazbu, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama