Spadne klec? Blíží se krize, varuje muž, který předpověděl tu předchozí

Michael Burry, americký investor, který předpověděl v roce 2008 krach na burze a vydělal tím miliardy, varuje před další krizí. Současná situace je dle jeho slov stejná, jako těsně před začátkem poslední finanční krize.

Wall Street je ulice v jižní části ostrova Manhattan v New York City, USA. Směřuje východně od Broadwaye dolů k South Street na East River skrze historické centrum Finanční čtvrti. Wall Street se proslavila jako trvalé sídlo New York Stock Exchange.
doporučujeme

Špatná rozhodnutí investorů mohou vést ke zklamáním a mnohdy dovedou přivést jedince do osobního bankrotu. Za vidinou "zbohatnutí" investují lidé do mnoha projektů. Některé z nich ale bohužel nemají potenciál následného výdělku. Micheal Burry tedy varuje investory, aby si dobře rozmysleli jejich krok. Mohou přijít o všechno, nebo naopak mnoho získat.

Nabídka firem, do kterých mohou lidé investovat peníze disponuje mnoha hráči, kteří jsou ne vždy úplně silní na poli ekonomické působnosti. Navíc je třeba zmínit přirozený koloběh, díky kterému se vliv a síla jednotlivých firem a projektů mění v závislosti na tom, v jaké fázi cyklu se zrovna nachází.

Fondy logicky nakupují akcie s dobrou tržní hodnotou, z toho plyne, že čím vyšší hodnotu mají akcie dané společnosti, tím více do nich fondy investují. To zvyšuje ještě víc jejich hodnotu. No a čím vyšší je hodnota těch už navýšených akcií o hodnotu spojenou s předchozím nákupem ze strany fondů, tím více o ně mají fondy zájem, protože jak je již výše zmíněno: Čím vyšší hodnotu mají akcie dané společnosti, tím více do nich fondy investují."

Indexové fondy se tak octnou ve smyčce, kterou si samy uměle vytvořily, což je problém. "Smyčka kolem indexových fondů se ale začíná utahovat," varuje Burry v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Nedokáže však odhadnout, kdy přesně se situace takto vyhrotí.

"Více než polovinu trhu s akciemi tvoří právě nebezpečné pasivní investice," informovala televize CNBC. Podle některých odborníků se podobné investice označují za mánii. Pasivní fondy totiž disponují kapitálem přes 69,5 bilionů korun.

Až spadne klec, budou na tom nejlépe burzovní indexy v Japonsku, tamější fondy totiž vlastní z velké části japonská centrální banka. Společnosti se tam zaměřují na vývoj moderních technologií, které mají podle odborníka Burryho docela dobrý potenciál, a proto jim věří.

Na základě jeho příběhu, kdy předpověděl finanční krizi v roce 2008, byla vydána kniha, podle které se později natočil i film s názvem Sázka na jistotu, který získal v roce 2016 Oskara za nejlepší adaptovaný scénář.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA jednají o možném návratu finanční šéfky Huawei do Číny, píše Wall…

04.12.2020 11:48 Aktualizováno Americké ministerstvo spravedlnosti údajně jedná s právníky zadržované finanční ředitelky čínské…

Warner Bros nabídne filmy na HBO Max ve stejný čas jako v kinech.…

04.12.2020 09:23 Hollywoodské studio Warner Bros bude nabízet všechny nové filmy na streamovací službě HBO Max ve…

Singapur schválil prodej masa z laboratoře, patrně jako první na světě

03.12.2020 16:56 Singapur patrně jako první země na světě schválil prodej laboratorně vytvořeného kuřecího masa.…

Japonsko chce zakázat nová benzinová auta, přednost mají dostat…

03.12.2020 09:55 Japonsko chce od poloviny příštího desetiletí zakázat prodej nových vozů na benzin. Přednost mají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama