Japonská ekonomika se kvůli koronaviru ve čtvrtletí vrátila k poklesu

Japonská ekonomika kvůli dopadu koronavirové pandemie na spotřebu na začátku roku klesla v celoročním přepočtu o 5,1 procenta. Vyplývá to z předběžné zprávy o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí, kterou dnes zveřejnila japonská vláda. Pokles je větší, než se čekalo. V předchozích dvou kvartálech ekonomika rostla, v loňském závěrečném čtvrtletí přidala 11,7 procenta.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Na vině poklesu z počátku roku je opětovné zavádění protikoronavirových opatření, pomalý rozjezd očkování a nárůst počtu případů nákazy covidem-19, který dopadá na spotřebu. Podle agentury Reuters tak třetí největší světová ekonomika pravděpodobně bude v oživení po pandemii zaostávat za svými hlavními obchodními partnery.

Analytici odhadovali, že HDP v prvním čtvrtletí klesne jen o 4,6 procenta. Za celý uplynulý fiskální rok do konce března zaznamenala japonská ekonomika druhý celoroční pokles za sebou. Podle agentury DPA se snížila o 4,6 procenta, což je nejvíce od roku 1955, kdy se údaj začal sledovat.

Soukromá spotřeba, která tvoří více než polovinu ekonomiky, klesla o 1,4 procenta. To je ale méně, než dvě procenta, na kolik pokles v průměru odhadovali analytici.

Kapitálové výdaje se snížily o 1,4 procenta. Čekalo se ovšem, že se o 1,1 procenta zvýší. O 2,3 procenta stoupl vývoz, kterému pomohlo oživení globální poptávky po automobilech a elektronice.

Japonská vláda jen deset týdnů před letními olympijskými hrami, které jsou naplánovány od 23. července do 8. srpna, prodloužila stav nouze v Tokiu a v některých dalších prefekturách. Analytici očekávají, že Japonsku potrvá roky, než se jeho ekonomika orientovaná na vývoz a závislá na živém světovém obchodu z dopadů globální pandemie vzpamatuje.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amazon se brzy může stát největším maloobchodníkem v USA

12.06.2021 18:21 Americký internetový prodejce Amazon by již v příštím roce mohl vystřídat řetězec Walmart na postu…

Google ve Francii zaplatí pokutu za upřednostňování své reklamy

07.06.2021 18:31 Aktualizováno Americká internetová společnost Google ve Francii zaplatí pokutu 220 milionů eur (5,6 miliardy Kč)…

Země skupiny G7 se dohodly na dani ze zisku globálních firem minimálně 15…

05.06.2021 14:08 Členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 se dnes dohodli na zavedení daně ze zisku globálních…

Microsoft: Ruští hackeři zodpovědní za loňský útok na SolarWinds vedou…

28.05.2021 21:28 Ruská hackerská buňka, která loni skrze software firmy SolarWinds pronikla do sítí desítek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama