Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla méně, než se čekalo

Japonská ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla do recese, potvrdila dnes vláda. Pokles však byl nižší, než počítal první rychlý odhad. V celoročním přepočtu se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 2,2 procenta, rychlý odhad uváděl poklesem 3,4 procenta. Za lepšími čísly stojí lepší poptávka v soukromém sektoru.

Přidejte svůj názor

Tokio
doporučujeme

Ve srovnání s předchozím kvartálem se HDP snížil po revizi o 0,6 procenta. Předchozí údaj uváděl pokles 0,9 procenta.

Analytici varují, že nejistota nadále přetrvává a údaje za duben až červen mohou zůstat nepříznivé. Řada dubnových údajů, včetně vývozu, produkce průmyslového sektoru a nezaměstnanosti, ukázala, že Japonsko čelí v tomto čtvrtletí kvůli koronaviru nejhoršímu poválečnému poklesu.

Kapitálové výdaje v prvních třech měsících roku stouply o 1,9 procenta místo předpokládaného poklesu o půl procenta, informuje agentura AP. Soukromá spotřeba, která se na výkonu japonské ekonomiky podílí více než polovinou, se ale snížila o 0,8 procenta místo 0,7 procenta. Solidní poptávku po denních nezbytnostech překonal pokles výdajů za služby.

Hlavní ekonom SMBC Nikko Securities Jošimasa Marujama uvedl, že revize HDP směrem vzhůru není překvapením. Vzhledem k opětovnému otevírání ekonomik po celém světě se dá podle něj čekat v druhé polovině roku oživení, kterému by mohla dále pomoci odložená poptávka.

"Japonská ekonomika velmi rychle oživí, ale potom začne znovu slábnout a zastaví se," uvedl. Další problémy podle něj nezmizí, i když se vliv nemoci covid-19 podaří dostat pod kontrolu.

Japonská ekonomika již v posledních letech stagnovala. Situaci zhoršil obchodní spor mezi USA a Čínou, jejími nejdůležitějšími obchodními partnery, a zvýšení daně z prodeje. K tomu se přidala pandemie covidu-19.

V posledních třech měsících loňského roku ekonomika závislá na vývozu klesla v celoročním přepočtu o 7,2 procenta. O čtvrtletí dříve růst stagnoval.

Analytici očekávají, že za duben až červen ekonomika klesne o více než 20 procent. Premiér Šinzó Abe v tomto období vyhlásil stav nouze a požádal občany, aby zůstali doma, a podniky, aby zavřely. Tyto kroky měly zastavit šíření koronaviru. Nouzový stav byl zrušen koncem května.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážné dopady koronakrize: Agentura Fitch zhoršila rekordní počet státních…

03.07.2020 13:31 Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v prvním pololetí v důsledku negativních dopadů…

Majetek šéfa Amazonu Bezose dosáhl nové rekordní hodnoty

02.07.2020 19:39 Majetek zakladatele a šéfa internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose překonal rekord z doby před…

Farmaceutická firma Novartis se prohne. Kvůli uplácení lékařů zaplatí 678…

02.07.2020 10:43 Švýcarská farmaceutická společnost Novartis zaplatí ve Spojených státech 678 milionů dolarů (16…

Koronakrize: Prodej aut v USA zamrzl, výsledky jsou nejhorší za více než…

02.07.2020 09:29 Prodeje automobilů ve Spojených státech v důsledku koronavirové krize zažily nejhorší čtvrtletí od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy