Japonská ekonomika zaznamenala kvůli pandemii rekordní propad

Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům šíření nového koronaviru rekordní propad. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok snížil o 27,8 procenta, což je nejhlubší propad od roku 1980, kdy se tato data začala v nynější podobě sledovat. Oznámila to dnes japonská vláda. Šíření koronaviru paralyzovalo export i spotřebu.

Japonsko, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Ekonomové mají zato, že v nynějším čtvrtletí se japonské hospodářství zotaví jen mírně. Spotřebitelé si podle nich vzhledem k novým případům nákazy hlídají výdaje.

Analytici očekávali, že se HDP třetí největší ekonomiky světa ve druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok sníží o 27,2 procenta. Proti předchozím třem měsícům ekonomika klesla o 7,8 procenta. Hospodářství kleslo už třetí čtvrtletí za sebou.

Soukromá spotřeba, která se na růstu japonské ekonomiky podílí více než polovinou, se od dubna do června snížila o 8,2 procenta. Analytici prognózovali pokles o 7,1 procenta. Výrazně méně proti očekávání klesly kapitálové výdaje, a to o 1,5 procenta.

Vnější poptávka snížila hrubý domácí produkt o tři procentní body. Pandemie utlumila globální poptávku.

"Velký propad lze vysvětlit poklesem spotřeby a exportu," řekl agentuře Reuters ekonom Takeši Minami z organizace Norinchukin Research Institute. "Očekávám, že ve čtvrtletí od července do září se vrátí k růstu. Ovšem celosvětově je oživení všude mimo Čínu pomalé," dodal.

Tři čtvrtletí hospodářského propadu snížily velikost reálného HDP na 485 bilionů jenů (100 bilionů Kč), což je minimum od druhého kalendářního čtvrtletí roku 2011. Smazal se tak přínos ekonomického programu nazvaného Abenomics, který v roce 2012 zavedl premiér Šinzó Abe. Jeho hlavními body jsou uvolněná měnová politika, fiskální podpora prostřednictvím vládních výdajů a strukturální reformy.

I když propad HDP za letošní druhé čtvrtletí je slabší než ve Spojených státech, kde činil 32,9 procenta, je výrazně vyšší než 17,8 procenta z prvního čtvrtletí 2009. Tehdy se globální ekonomika ještě vzpamatovávala z dopadů kolapsu americké investiční banky Lehman Brothers a následné finanční krize.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Musk slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem, prohlášení otřáslo…

23.09.2020 09:38 Americká společnost Tesla pracuje na nové bateriové technologii, díky které bude moci vyrábět…

Čína zřejmě neschválí dohodu o aplikaci TikTok v USA, píše propekingský…

22.09.2020 14:31 Peking pravděpodobně neschválí "nespravedlivou" dohodu čínské společnosti ByteDance s americkými…

Intel dostal americkou licenci na další dodávky Huawei

22.09.2020 09:12 Výrobce čipů Intel získal licenci amerických úřadů na další dodávky některých svých výrobků čínské…

WSJ: Čína chystá odplati za Huawei a TikTok, černou listinu amerických…

21.09.2020 21:59 Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama