Jihokorejka, či Nigerijka? V čele Světové obchodní organizace bude poprvé stát žena

V čele Světové obchodní organizace (WTO) bude poprvé žena. Do finálního výběru nového šéfa totiž postoupily jihokorejská ministryně obchodu Ju Mjong-hi a bývalá nigerijská ministryně financí Ngozi Okonjová-Iwealová, oznámil dnes mluvčí WTO. Potvrdil tak informace agentury Reuters. V čele WTO nikdy nestál ani zástupce Afriky. Vítězka by měla být známa nejpozději začátkem listopadu.

Ju Mjong-hi
doporučujeme

Šestašedesátiletá Okonjová-Iwealová, bývalá nigerijská ministryně financí a zahraničí, je ekonomka a odbornice na rozvoj. Nyní předsedá představenstvu světové aliance pro očkování GAVI, kterou založila nadace Billa a Melindy Gatesových. Dříve řekla, že WTO by měla pomáhat chudým zemím, aby se dostaly k lékům a vakcínám na nemoc covid-19.

Třiapadesátiletá Ju v pozici jihokorejské ministryně obchodu uzavřela dohody se Spojenými státy, Čínou a dalšími zeměmi. Zkušeně se v nesnadných časech pohybuje na poli obchodu a ctí mezinárodní pravidla, napsala agentura Reuters.

Dvojice finalistek postoupila z užšího seznamu pěti kandidátů, na kterém byla i keňská ministryně Amina Mohamedová, bývalý saúdskoarabský ministr hospodářství Muhammad Tuvajdžrí a bývalý britský ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox.

Předchozí šéf WTO Roberto Azevedo z funkce předčasně odešel na konci srpna. O své překvapivé rezignaci informoval v květnu. Svůj krok označil za rodinné rozhodnutí a zdůraznil, že nemá žádné politické ambice. Jeho druhé čtyřleté funkční období mělo oficiálně skončit na konci srpna příštího roku.

WTO vybírá nového šéfa v době, kdy čelí své největší krizi za 25 let. V současnosti je paralyzován mechanismus WTO pro řešení obchodních sporů. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa totiž blokuje jmenování členů nejvyššího orgánu WTO, který o obchodních sporech rozhoduje.

Trump je hlasitým kritikem WTO a několikrát už pohrozil, že Spojené státy organizaci opustí. Bílý dům si stěžuje, že soudci WTO překračují své pravomoci a nespravedlivě rozhodují ve prospěch Číny a některých dalších zemí na úkor Spojených států.

Nová šéfka WTO bude muset řešit i rostoucí obchodní napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami - Čínou a Spojenými státy. Zabývat se bude i nárůstem obchodních bariér, který vyvolalo šíření koronaviru.

WTO je mezivládní organizací, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem pro urovnávání obchodních sporů mezi státy a má zabraňovat diskriminaci malých zemí. WTO má 164 členů, mezi nimi je i Česká republika.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odveta za pomoc Boeingu: WTO povolila EU uvalit cla na některé zboží z USA

26.10.2020 17:20 Aktualizováno Světová obchodní organizace (WTO) dnes oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží…

Huawei zvýšil tržby, tempo růstu ale zpomaluje kvůli sankcím a pandemii

23.10.2020 10:40 Čínský technologický gigant Huawei Technologies za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil tržby…

Británie podepsala obchodní dohodu s Japonskem

23.10.2020 08:47 Británie a Japonsko formálně podepsaly dohodu o volném obchodu. Pro Británii je to první velká…

Trump a Biden se střetli kvůli ekonomice. Na závěr debaty poslali voličům…

23.10.2020 07:34 Prezident Donald Trump a jeho demokratický rival Joe Biden se v poslední předvolební debatě střetli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama