Kajmanské ostrovy nejvíce napomáhají k daňovým únikům

Britské zámořské území Kajmanské ostrovy, Spojené státy a Švýcarsko nejvíce napomáhají nejbohatším lidem světa skrývat a prát peníze. Vyplývá to ze studie nezávislé skupiny zaměřené na daňové a finanční regulace Tax Justice Network (TJN).

Studie testuje, jak hodně právní a finanční systémy jednotlivých zemí umožňují skrývat bohatství. Mimo jiné výzkumníci zkoumají zákony proti praní špinavých peněz, kontroly a finanční aktivitu v zemi. Průzkum přichází v době, kdy se znovu obnovila debata o finanční reformě kvůli skandálům v Evropě, které se týkaly ruských peněz využívajících Pobaltí jako odrazový můstek do západního světa.

Podle autorů studie jsou Kajmanské ostrovy součástí toho, co nazývají britská "pavučina" satelitů, ve kterých Londýn ovlivňuje zákony a jmenování úředníků. Ministři financí Evropské unie dnes přidali toto teritorium na černou listinu daňových rájů, spolu s Panamou, Seychelami a Palau.

Kajmanské ostrovy se nacházejí blízko Kuby a ve studii byly označeny za prvořadé centrum finančního tajemství. Hostí více než 100.000 společností, což převyšuje počet obyvatel. Podle zdejší vlády studie TJN ignoruje skutečnost, že plní globální standardy. Vláda také upozornila, že ostrov nefunguje v "tajnosti", ale spolupracuje s úřady na celém světě.

Britská vláda uvedla, že celosvětově se zvyšuje daňová transparentnost a Kajmanské ostrovy mají volnost a určují si vlastní daně.

V případě Spojených států studie upozorňuje, že Washington je velkým kritikem a tlačí na ostatní země, aby zaváděly reformy. Sám však toho nedělá dost, aby zlikvidoval nelegální toky peněz doma a oslabil takzvaný shell, neboli fiktivní firmy v některých státech. Tyto firmy obvykle existují pouze na papíře, nemají kancelář nebo zaměstnance, ale mohou mít bankovní účet, investice nebo aktiva a často se využívají k daňovým únikům nebo praní špinavých peněz. Americké ministerstvo financí na žádost o komentář nereagovalo, uvedla agentura Reuters.

Na třetí místo TJN umístila Švýcarsko, protože reforma bankovního tajemství, jejímž cílem je sdílet finanční informace se zahraničními orgány, se týká spíše bohatých zemí než chudých. Mluvčí švýcarské vlády uvedla, že země uplatňuje mezinárodní standardy a její úspěchy uznaly úřady po celém světě.

Související

Více souvisejících

Daně Velká Británie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy