Kdo je ve skutečnosti Jack Ma? Jeho aktivity v Africe vyvolávají otazníky

Kdo je ve skutečnosti Jack Ma: podnikatel, nebo filantrop? Zakladatel Alibaby, internetové obchodní platformy, která se za osm let stala jednou z nejlukrativnějších společností v Číně, objevil novou vášeň a tou je Afrika. Nebo spíše afričtí podnikatelé, napsal francouzský list Le Monde.

Stejně jako americký miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates odešel Jack Ma do důchodu v 55 letech na vrcholu slávy a část svého jmění věnoval službě tomuto kontinentu. Zatímco nadace Billa a Melindy Gatesových se v Africe soustředí na zdravotnictví a zemědělství, nadace čínského miliardáře je zaměřena na nové technologie.

V listopadu vyrazil Ma na turné z Toga přes Nigérii do Etiopie jako filmová hvězda. Vystupoval sám, předváděl své podnikatelské řečnické schopnosti a vychvaloval přednosti čínské inovativní ekonomiky, která dokázala za 40 let pozvednout z chudoby 800 milionů lidí. "Dnešní Afrika je jako Čína před 20 lety. Neměli jsme nic a to je příležitost," prohlásil. Ačkoliv má tento muž trochu více glancu než strozí čínští politici, obsah jeho projevů připomíná větu po větě proslovy slýchané na Fórech o čínsko-africké spolupráci v Johannesburgu či v Pekingu. "Čína je pro kontinent modelem rozvoje," tvrdí v podstatě propaganda.

Jack Ma ztělesňuje silněji než státní televize nebo oficiální deníky čínskou "soft power", tedy moc, jež je na rozdíl od nátlaku založena na přitažlivosti "čínského snu". Byla to nyní už čtvrtá návštěva tohoto čínského manažera na kontinentě a jako vždy se jednalo o událost. Jako nějaký "superministr" dorazil Jack Ma do Afriky v čele delegace zástupců číské vlády odpovědných za finance, zdravotnictví a pojišťovnictví. Setkal se s ghanským prezidentem, nigerijským viceprezidentem, etiopským premiérem, přednesl projevy a objevil se v mnoha televizních studiích.

Rozdal také trochu peněz. V Ghaně pořádala jeho nadace finále ceny "Africa Netpreneur Initiative". Deset mladých zakladatelů startupů z Egypta, Nigérie, Libérie, Rwandy a Pobřeží slonoviny převzalo ocenění a navíc si mezi sebou rozdělili milion dolarů (asi 23 milionů korun). Tito podnikatelé jsou součástí první "generace Jacka Ma", kterou bude postupně tvořit komunita 100 mladých Afričanů inspirovaných životní dráhou šéfa Alibaby.

Jack Ma je králem jednoduchých metafor a šokujících frází. Prohlásil, že chce "najít v Africe příštího Billa Gatese nebo příštího Warrena Buffeta" a je třeba podotknout, že jako podobné příklady dosud ani jednou neuvedl miliardáře z Číny. Chce prý pomoci zrodu "příštího Googlu nebo Alibaby", nevyhnutelně z Afriky. Bývalý učitel angličtiny nikdy neopomene zmínit své těžké začátky či chaotická školní léta. Kupí přitom narážky na čínskou filozofii: postupujte kámen po kameni, naučte se rybařit, a budete mít potravu na celý život... Je to ale především první čínský miliardář, který je otevřeně filantropem.

Čínská komunistická vláda by mohla mít obavy z toho, že si nechává takto krást slávu společností ze soukromého sektoru. Je však potřeba si připomenout, jak moc je v Číně hranice mezi těmito dvěma světy propustná. Šéf Alibaby je členem komunistické strany a jeho společnost často získává od režimu zakázky. Jako příklad může sloužit vytvoření velice kontroverzní aplikace oslavující prezidenta Si Ťin-pchinga. To je bezpochyby málo na to, abychom Jacka Ma obvinili, že má skrytý politický program. Je to ale také připomínka, že nemá úplně svobodný a nevinný projev.

Jack Ma zůstává v čínském prostoru výjimečnou osobností. Vždy se snažil vyhnout politickým pastem. Jeho společnost se v Číně prosadila jako jednička v nakupování na internetu. Dala vzniknout generaci mladých podnikatelů, kteří vydělali jmění tím, že si na její platformě založili internetové obchody.

Může tedy se svou nadací vdechnout stejnou energii i africké ekonomice? Bylo by potřeba zajisté o dost víc, než ten milion dolarů, který každý rok rozdává. Je ale zajímavé pozorovat, že se jeho slova zdají být mnohem inspirativnější, než projevy pronášené čínskými představiteli podél staveb nové hedvábné stezky či jiné infrastruktury, napsal francouzský list Le Monde.

Související

Jack Ma

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na veřejnosti. Prostřednictvím videohovoru se spojil se stovkou vesnických učitelů v Číně, uvedla dnes agentura Reuters. V médiích se spekulovalo, že manažer upadl v nemilost politických špiček po svých kritických poznámkách k čínskému regulačnímu systému.

Více souvisejících

Jack Ma Alibaba Group Čína Ekonomika Le Monde

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 51 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

Zdroj: David Holub

Další zprávy