Kolik bude koronavirus stát globální ekonomiku? Jsou tu první odhady

Koronavirus a s ním spojená paralýza ekonomické aktivity by globální ekonomiku mohla přijít na 5,8 až 8,8 bilionu dolarů (148 až 225 bilionů Kč), odhaduje asijská rozvojová banka (ADB). To představuje 6,4 až 9,7 procenta globálního hrubého domácího produktu (HDP). Na svém webu o tom informoval zpravodajský server BBC.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dnes zveřejněný odhad ADB je více než dvakrát vyšší než prognóza z minulého měsíce. Banka uvedla, že vyšší údaj předpokládá šestiměsíční omezení pohybu a podnikání. Dolní hranice počítá s tři měsíce trvajícími restrikcemi.

Aby ochránily otřesené finanční trhy a snížily obavy z hluboké globální recese, začaly centrální banky na celém světě agresivně snižovat úrokové sazby a zavádět masivní stimulační opatření.

Čtvrteční údaje z trhu práce přesto ukázaly obrovský dopad nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, na největší světovou ekonomiku. V uplynulém týdnu se o dávky v nezaměstnanosti přihlásily téměř tři miliony Američanů. Odkázána na ně je už téměř čtvrtina americké pracovní síly.

Oficiální míra nezaměstnanosti v USA se více než ztrojnásobila a z březnových 4,4 procenta vystoupila na 14,7 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Začátkem tohoto týdne varoval šéf americké centrální banky (Fed), že americké hospodářské oživení bude pravděpodobně pomalejší, než se původně doufalo. Jerome Powell varoval, že restart ekonomiky bude bez většího zásahu vlády pomalý a bolestivý.

V Číně, tedy druhé největší světové ekonomice, odkud se koncem loňského roku nákaza začala šířit, zůstala míra nezaměstnanosti v dubnu poblíž historického maxima, napsal dnes zpravodajský server CNBC. Podle údajů čínského statistického úřadu, které bývají zpochybňovány, se míra nezaměstnanosti v urbanizované části země minulý měsíc zvýšila na šest z březnových 5,9 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Musk slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem, prohlášení otřáslo…

23.09.2020 09:38 Americká společnost Tesla pracuje na nové bateriové technologii, díky které bude moci vyrábět…

Čína zřejmě neschválí dohodu o aplikaci TikTok v USA, píše propekingský…

22.09.2020 14:31 Peking pravděpodobně neschválí "nespravedlivou" dohodu čínské společnosti ByteDance s americkými…

Intel dostal americkou licenci na další dodávky Huawei

22.09.2020 09:12 Výrobce čipů Intel získal licenci amerických úřadů na další dodávky některých svých výrobků čínské…

WSJ: Čína chystá odplati za Huawei a TikTok, černou listinu amerických…

21.09.2020 21:59 Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama