Koronakrize táhne tureckou ekonomiku ke dnu, klesla nejvíc za 10 let

Turecká ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí nejvíce za posledních deset let. Vedla si ale lépe, než čekali analytici, protože vládě se pomocí stimulačních opatření podařilo zmírnit škody způsobené koronavirovou pandemií, i když za cenu destabilizace domácí liry.

Turecko, ilustrační foto
doporučujeme

Hrubý domácí produkt (HDP) klesl meziročně o 9,9 procenta po růstu o 4,5 procenta v prvních třech měsících roku. Oznámil to agentura Anadolu s odvoláním na turecký statistický úřad.

Analytici podle agentury Bloomberg počítali s poklesem o 10,7 procenta. Podle sezonně očištěných údajů upravených podle počtu pracovních dní se však HDP propadl ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 11 procent, což je nejvíce od roku 1998.

Turecká ekonomika, jejíž objem dosahuje zhruba 743 miliard USD (16,4 bilionu Kč) si vedla lépe než mnoho jiných zemí ze skupiny mladých trhů. Částečně za to vděčí kombinaci snížení úrokových sazeb, fiskálních výdajů a vládního tlaku na poskytování úvěrů. Americká investiční banka Goldman Sachs také upozornila, že omezení, která Ankara zavedla v březnu s cílem zabránit šíření nemoci covid-19, byla přísnější než ve zbytku regionu, do něhož banka počítá střední a východní Evropu, Blízký východ a severní Afriku.

K propadu ve druhém čtvrtletí nejvíce přispěla nižší spotřeba domácností, která klesla meziročně o 8,6 procenta. Vývoz klesl o 35,3 procenta a dovoz o 6,3 procenta. Tvorba hrubého fixního kapitálu, což je měřítko podnikových investic, které se v zemi nezvyšuje od poloviny roku 2018, klesla o 6,1 procenta.

Turecká vláda představila soubor podpůrných opatření v objemu 240 miliard tureckých lir (719 miliard Kč), aby pomohla podnikům a spotřebitelům, zatímco státní banky zvýšily poskytování úvěrů. Současně centrální banka nakupovala vládní dluhopisy, aby poskytla ekonomice nové peníze, a také několikrát snížila úrokové sazby, včetně březnového nouzového snížení o jeden procentní bod.

Po uvolnění koronavirových omezení koncem druhého čtvrtletí se objevily známky ekonomického vzestupu. Průmyslová výroba v červnu poprvé od února vzrostla a ekonomická důvěra se v posledních čtyřech měsících zlepšuje.

Začaly se však projevovat i nevýhody vládního úsilí o oživení ekonomiky. Spolu s dalším poklesem kurzu turecké liry se znovu objevily inflační tlaky a centrální banka se musela uchýlit k takzvanému tajnému zpřísnění měnové politiky, kdy zvyšovala náklady na financování bez přímého zvýšení úroků.

Turecká měna letos klesla vůči dolaru o 19 procent. Ve třetím čtvrtletí je její výkon k dolaru nejhorší ve srovnání s dalšími měnami rozvíjejících se zemí.

Stimulační opatření však zřejmě neochrání ekonomiku od jednoho z nejhlubších celoročních propadů v historii. Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje, že turecká ekonomika by mohla klesnout o pět procent. Turecký ministr financí Berat Albayrak je optimističtější, podle něj se letošní výkon ekonomiky bude pohybovat od poklesu o dvě procenta po růst o jedno procento. Ekonom společnosti Tera Securities Enver Erkan dodal, že přední ukazatele potvrzují, že ekonomika je ve fázi, kdy se odráží ode dna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oracle má získat v aplikaci TikTok významný podíl

17.09.2020 19:49 Aktualizováno Americká softwarová společnost Oracle získá 20procentní podíl v nové americké firmě, která bude…

Oživení z pandemie může trvat pět let, myslí si ekonomka Světové banky

17.09.2020 12:58 Oživení globální ekonomiky po krizi vyvolané koronavirovou pandemií může trvat až pět let. Uvedla…

Investice mezi USA a Čínou klesly v pololetí nejníže za devět let

17.09.2020 09:25 Tok investic mezi Spojenými státy a Čínou v první polovině letošního roku klesl nejníže za devět…

Fed podle očekávání ponechal úroky beze změny, zlepšil výhled

16.09.2020 21:45 Americká centrální banka (Fed) dnes ponechala podle očekávání svoji základní úrokovou sazbu beze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama