Koronavirová krize: Německo a Kanada patří z velkých ekonomik k nejohroženějším

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich závislosti na obchodu. S odvoláním na zprávu analytiků ING Group o tom dnes informovala agentura Bloomberg.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kanada, Vancouver
doporučujeme

Rychlé šíření nemoci COVID-19 ve Spojených státech a následný ekonomický dopad může pro Kanadu představovat "značné problémy", uvádí zpráva, o které informuje Bloomberg. Kanada loni podle dat Mezinárodního obchodního centra (ITC) dovezla ze Spojených států zboží - mimo jiné auta, strojní zařízení či ropu - za 453 miliard dolarů (11,3 bilionu Kč).

Německo je pak z pozice velkého exportéra závislé na zahraniční poptávce po německých strojích, autech a farmaceutických výrobcích. Loni vyvezlo do celého světa zboží za 1,49 bilionu dolarů, uvádí ITC.

"Otevřené ekonomiky budou dopady koronaviru na nabídku a poptávku sužovány déle," stojí ve zprávě ING. "I když otevřená ekonomika dostane virus na svém území pod kontrolu, bude ji nadále sužovat pokles poptávky v zemích, které se s krizí budou ještě potýkat," uvádějí analytici ING. Na americkou ekonomiku obchodní otřesy dopadnou o něco mírněji, dodávají.

Země, kde export představuje pouze malý podíl celkové kapacity, jako je to například v USA, Indii nebo Brazílii, utrpí méně než ty, které jsou závislé na zahraniční poptávce. To je případ Maďarska, Irska, Singapuru či Vietnamu.

Zpráva ale upozorňuje, že uzavřené ekonomiky nemusejí krizí projít snáze než ekonomiky otevřené. Podle analytiků to závisí na tom, do jaké míry pandemie ovlivní produkční kapacitu dané země.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína povolí více zahraničním aerolinkám lety do země

04.06.2020 13:54 Čína povolí více mezinárodních letů do země v kontextu toho, že zmírňuje omezení zavedená kvůli…

Ekonomika USA by mohla pociťovat dopady koronaviru mnoho let

02.06.2020 09:53 Ekonomika Spojených států by mohla pociťovat negativní dopady nynější koronavirové krize zhruba…

Automobilce Hyundai v květnu meziročně klesl odbyt, byl ale vyšší než v…

01.06.2020 12:19 Celosvětový odbyt jihokorejské automobilky Hyundai Motor se v květnu kvůli koronavirové krizi…

Prestižní americké deníky krizi odolávají. NYT a WSJ nabírají zaměstnance

01.06.2020 10:11 Předním americkým deníkům The Wall Street Journal (WSJ) a The New York Times (NYT) přibývají v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy