Koronavirová krize: Německo a Kanada patří z velkých ekonomik k nejohroženějším

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich závislosti na obchodu. S odvoláním na zprávu analytiků ING Group o tom dnes informovala agentura Bloomberg.

Rychlé šíření nemoci COVID-19 ve Spojených státech a následný ekonomický dopad může pro Kanadu představovat "značné problémy", uvádí zpráva, o které informuje Bloomberg. Kanada loni podle dat Mezinárodního obchodního centra (ITC) dovezla ze Spojených států zboží - mimo jiné auta, strojní zařízení či ropu - za 453 miliard dolarů (11,3 bilionu Kč).

Německo je pak z pozice velkého exportéra závislé na zahraniční poptávce po německých strojích, autech a farmaceutických výrobcích. Loni vyvezlo do celého světa zboží za 1,49 bilionu dolarů, uvádí ITC.

"Otevřené ekonomiky budou dopady koronaviru na nabídku a poptávku sužovány déle," stojí ve zprávě ING. "I když otevřená ekonomika dostane virus na svém území pod kontrolu, bude ji nadále sužovat pokles poptávky v zemích, které se s krizí budou ještě potýkat," uvádějí analytici ING. Na americkou ekonomiku obchodní otřesy dopadnou o něco mírněji, dodávají.

Země, kde export představuje pouze malý podíl celkové kapacity, jako je to například v USA, Indii nebo Brazílii, utrpí méně než ty, které jsou závislé na zahraniční poptávce. To je případ Maďarska, Irska, Singapuru či Vietnamu.

Zpráva ale upozorňuje, že uzavřené ekonomiky nemusejí krizí projít snáze než ekonomiky otevřené. Podle analytiků to závisí na tom, do jaké míry pandemie ovlivní produkční kapacitu dané země.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika Kanada Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy