Koronavirus by mohl celosvětově zničit až 25 milionů pracovních míst

Epidemie nového koronaviru a s ní spojená globální ekonomická krize by mohla na celém světě vést ke zrušení až 25 milionů pracovních míst - více než finanční krize z let 2008 a 2009. Podle Mezinárodní organizace práce (ILO) taková situace nastane, pokud vlády nezačnou rychle jednat, aby před dopady krize ochránily zaměstnance.

Zaměstnavatelé, ilustrační fotografie
doporučujeme

ILO navrhuje mezi jiným rozšíření sociální ochrany, opatření, která by pracovníkům umožnila udržet si stávající práci - kurzarbeit, tedy zkrácenou pracovní dobu, nebo placenou dovolenou - ale i finanční a daňové úlevy pro všechny typy firem.

Organizace odhaduje, že dopad nákazy na ekonomický růst by mohl v nejpříznivějším případě svět připravit o 5,3 milionu pracovních míst a při nejhorším scénáři až o 24,7 milionu míst. Pro srovnání - globální finanční krize z let 2008/9 zvýšila počet nezaměstnaných o 22 milionů.

Ztráty příjmů v souvislosti s pandemií ILO odhaduje do konce letošního roku mezi 860 miliardami a 3,4 bilionu amerických dolarů (téměř 22 bilionů až téměř 87 bilionů Kč). Takový výpadek by vyvolal i pokles poptávky a následně znovu dopadl na podniky.

"Toto není jen celosvětová zdravotní krize, ale také velká krize pracovního trhu a krize hospodářská, která má na lidi obrovský dopad,“ uvedl generální ředitel ILO Guy Ryder.

Připomněl, že podle jeho názoru byl svět v roce 2008 jednotný, a díky tomu se podařilo to nejhorší odvrátit. "Takový druh vedení a řešení budeme potřebovat i teď," dodal.

V amerických médiích se objevila zpráva, že americký ministr financí Steven Mnuchin varoval před možným nárůstem nezaměstnanosti ve Spojených státech až na 20 procent ze stávajících 3,5 procenta. Mnuchin ale vzápětí uvedl, že se to nestane, pokud se uvede v život plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na potlačení dopadů nového koronaviru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonsko chce zakázat nová benzinová auta, přednost mají dostat…

03.12.2020 09:55 Japonsko chce od poloviny příštího desetiletí zakázat prodej nových vozů na benzin. Přednost mají…

Americký Kongres zvyšuje tlak na čínské firmy obchodované v USA

03.12.2020 08:59 Americký Kongres ve středu večer jednomyslně schválil zákon, který umožňuje stáhnout čínské firmy z…

Banky po celém světě propouštějí, o práci přišlo nejvíc zaměstnanců za pět…

03.12.2020 07:45 Banky po celém světě již letos oznámily největší propouštění za pět let, protože pandemie zvýšila…

Státy USA plánují podat žalobu na Facebook, prý porušil antimonopolní…

03.12.2020 07:33 Skupina amerických států, v čele s New Yorkem, vyšetřuje firmu Facebook kvůli možnému porušení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama