Koronavirus by mohl celosvětově zničit až 25 milionů pracovních míst

Epidemie nového koronaviru a s ní spojená globální ekonomická krize by mohla na celém světě vést ke zrušení až 25 milionů pracovních míst - více než finanční krize z let 2008 a 2009. Podle Mezinárodní organizace práce (ILO) taková situace nastane, pokud vlády nezačnou rychle jednat, aby před dopady krize ochránily zaměstnance.

Přidejte svůj názor

Zaměstnavatelé, ilustrační fotografie
doporučujeme

ILO navrhuje mezi jiným rozšíření sociální ochrany, opatření, která by pracovníkům umožnila udržet si stávající práci - kurzarbeit, tedy zkrácenou pracovní dobu, nebo placenou dovolenou - ale i finanční a daňové úlevy pro všechny typy firem.

Organizace odhaduje, že dopad nákazy na ekonomický růst by mohl v nejpříznivějším případě svět připravit o 5,3 milionu pracovních míst a při nejhorším scénáři až o 24,7 milionu míst. Pro srovnání - globální finanční krize z let 2008/9 zvýšila počet nezaměstnaných o 22 milionů.

Ztráty příjmů v souvislosti s pandemií ILO odhaduje do konce letošního roku mezi 860 miliardami a 3,4 bilionu amerických dolarů (téměř 22 bilionů až téměř 87 bilionů Kč). Takový výpadek by vyvolal i pokles poptávky a následně znovu dopadl na podniky.

"Toto není jen celosvětová zdravotní krize, ale také velká krize pracovního trhu a krize hospodářská, která má na lidi obrovský dopad,“ uvedl generální ředitel ILO Guy Ryder.

Připomněl, že podle jeho názoru byl svět v roce 2008 jednotný, a díky tomu se podařilo to nejhorší odvrátit. "Takový druh vedení a řešení budeme potřebovat i teď," dodal.

V amerických médiích se objevila zpráva, že americký ministr financí Steven Mnuchin varoval před možným nárůstem nezaměstnanosti ve Spojených státech až na 20 procent ze stávajících 3,5 procenta. Mnuchin ale vzápětí uvedl, že se to nestane, pokud se uvede v život plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na potlačení dopadů nového koronaviru.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zachování míst, nebo masová nezaměstnanost? Z USA zní jasné doporučení

29.03.2020 00:01 NÁZOR - Ve čtvrtek přišla zpráva, že o podporu v nezaměstnanosti si minulý týden zažádaly více než…

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

28.03.2020 19:24 Japonský premiér Šinzó Abe dnes slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady…

Ruská ekonomika do krize neupadá. Odolává kolapsu

28.03.2020 14:08 Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19…

Globální ekonomika klesne, země budou chtít úvěry, uvedl MMF

27.03.2020 20:15 Aktualizováno Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama