Koronavirus dopadá na Rusko. Obchod s Čínou klesl o třetinu

Ruský vývoz do Číny se kvůli novému koronaviru v prvních šesti týdnech roku snížil téměř o třetinu. Největší pokles vykázal export dřeva, nerostů a dalších surovin. Moskva navázala s Pekingem kvůli západním sankcím užší ekonomické styky, čínská poptávka ale nyní slábne. Informuje o tom agentura Bloomberg.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Moskva, Kreml
doporučujeme

Lednový export z Ruska do Číny meziročně klesl o 21 procent na 620.000 tun. V prvních deseti únorových dnech se podle ruského listu Izvestija, který se odvolává na údaje ruské celní správy, snížil na polovinu - 118.000 tun.

Počet obětí nemoci COVID-19 způsobené novým typem koronaviru přesáhl v pevninské Číně hranici 2000. Nakažených je přes 74.000. Dosavadní opatření proti šíření epidemie narušila turistiku i další odvětví. Některé čínské podniky se sice začínají vracet k běžné činnosti, většina se ale ani tak nevyhne značným ztrátám.

Ty dopadnou i na Rusko, kterému prodloužená uzávěrka některých čínských továren podle Bloombergu škodí obzvlášť. Ruský prezident Vladimir Putin totiž od uvalení západních sankcí v roce 2014 prosazuje, aby se ruská ekonomika přeorientovala směrem na východ. Ohrožení růstu přichází v době, kdy se Putin snaží ruské hospodářství povzbudit po letech stagnace zvyšováním výdajů.

"Zpomalení čínské ekonomiky je pro ruský obchod vážné riziko," řekla Bloombergu hlavní ruská analytička v Nordea Bank v Moskvě Taťána Jevdokimová. "Čím déle potrvá snížená aktivita v Číně, tím vyšší je riziko, že se výrazně přeruší logistické řetězce a výroba, což se v následujících čtvrtletích nedožene," dodala.

Čína je pro Rusko nejdůležitějším obchodním partnerem. Objem vzájemné obchodní výměny činil podle údajů Bloombergu v roce 2018 zhruba 110 miliard dolarů (2,5 bilionu Kč). Obě země od sebe dělí více než čtyři tisíce kilometrů dlouhá hranice, kterou Rusko uzavřelo pro osobní dopravu k 31. lednu. Přeshraniční nákladní doprava funguje i nadále.

Ruskou ekonomiku postihl i pokles globálních cen ropy způsobený propadem poptávky. Data ale snížení ruských ropných dodávek do Číny od začátku roku neukazují.

Možné obavy z nejnovějších obchodních údajů dnes v Moskvě mírnil náměstek ministra financí Vladimir Kolyčev. Novinářům řekl, že bilaterální obchod je v lednu nižší vždy kvůli ruskému dlouhému novoročnímu volnu.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studie: Koronavirus sníží letos emise leteckého průmyslu o 38 procent

04.04.2020 16:29 Emise oxidu uhličitého z letecké dopravy by letos mohly klesnout o více než třetinu. Epidemie…

Americké dolary mění světový prodej masek na Divoký západ

04.04.2020 09:57 Celosvětová snaha sehnat obličejové roušky a respirátory, které ochrání všechny, kdo stojí v první…

Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

03.04.2020 22:16 Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009.…

Média v USA mají velké problémy, některá z nich končí

03.04.2020 19:18 Americká regionální média zaznamenávají prudký nárůst zájmu veřejnosti, ale kvůli propadu příjmů z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy