Koronavirus otřásá trhy: Akcie v Číně padají, Hongkong zavírá hraniční přechody

Akcie v Číně po desetidenní přestávce zahájily obchodování prudkým poklesem. Hodnota všech obchodovaných akcií se tak snížila o více než 400 miliard USD (9,1 bilionu Kč). Ztrácely ale i další akciové trhy v Asii, a index světových akcií klesl nejníže za sedm týdnů. Investoři jsou nervózní kvůli epidemii nového koronaviru a jejímu možnému dopadu na hospodářství.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hongkong
doporučujeme

Hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite klesl o 7,72 procenta na 2746,61 bodu, zatímco index CSI300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, odepsal 7,88 procenta na 3688,36 bodu. Pro burzu v Šanghaji byl dnešek nejhorší od takzvaného černého pondělí ze srpna 2015, kdy globálními trhy otřásly obavy ze zpomalení tempa růstu čínské ekonomiky.

Hlavní index burzy v Šen-čenu dnes odepsal 8,45 procenta na 9779,67 bodu. Zaznamenala tak nejprudší procentní pokles od roku 2007, poznamenal server CNN.

Čínská vláda ve snaze zabránit panice podnikla kroky, které mají podpořit ekonomiku. V rámci boje s epidemií totiž bylo omezeno cestování a firmy přerušily výrobu. Čínská centrální banka v neděli slíbila, že napumpuje do ekonomiky 1,2 bilionu jüanů (3,9 bilionu Kč), aby zmírnila dopady šíření nového typu koronaviru na ekonomiku.

I tak byly ztráty vysoké, i když podle analytiků byly převážně výsledkem prodejního tlaku, který narostl v době novoročních svátků. Manažer společnosti Pala Asset Management David Nietlispach označil reakci trhu za docela rozumnou, podle něj na trhu nevypukla panika.

Ztráty se neomezily pouze na Čínu. Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 dnes odepsal 1,01 procenta na 22.971,94 bodu.

Na akciových trzích v Číně se naposledy obchodovalo 23. ledna. Tehdy bylo hlášeno jen 17 obětí nového koronaviru, od té doby se ale počet mrtvých zvýšil a přesáhl 300. Onemocnění se také rozšířilo do více než dvou desítek zemí a Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila stav globální zdravotní nouze.

Řada ekonomů, včetně těch z finančních ústavů Citigroup, Nomura nebo JPMorgan, už zhoršila své prognózy růstu hrubého domácího produktu (HDP) Číny. Nomura poznamenala, že vzhledem k velkému přispění Číny k celosvětovému růstu to bude mít pravděpodobně dopad i na globální růst. Také akciové trhy jinde v Asii zřejmě zatím zůstanou pod zvýšeným prodejním tlakem, neboť se očekává, že v příštích týdnech počet nakažených dále poroste.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová dnes oznámila dočasné uzavření deseti ze 13 hraničních přechodů mezi Hongkongem a pevninskou Čínou kvůli obavám ze šíření nového typu koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters. Uzavření hranic s Čínou požadovaly po hongkongské vládě při dnešní stávce stovky pracovníků ve zdravotnictví. Zablokování celé hranice ale Lamová odmítla s tím, že by to bylo "diskriminační, nepatřičné a nepraktické".

Sdružení zaměstnanců nemocnic, které má asi 18.000 členů, uvedlo, že do protestní akce se dnes zapojilo 2400 pracovníků - navzdory výzvám vlády, aby tak nečinili.

V Hongkongu bylo zatím potvrzeno 15 případů nákazy novým koronavirem, který se koncem loňského roku objevil v čínském městě Wu-chan. V Číně je mrtvých již 361, jedinou oběť mimo území Číny zaznamenaly Filipíny. Infikovaných lidí je přes 17.000.

zdroj: YouTube

Hongkong již dříve přijal proti šíření nového koronaviru jistá opatření, mimo jiné přerušil dopravu na vysokorychlostní železnici mezi Hongkongem a pevninskou Čínou i vzájemné trajektové spojení.

V úplném uzavření hranic ale vláda nevyšla stávkujícím vstříc. Správkyně Hongkongu Lamová podle agentury Reuters sdělila, že tři hraniční přechody zůstanou otevřené. Podle agentury AP budou v provozu dva přechody. Šéfka hongkongské vlády přitom odmítla, že by byla opatření proti šíření koronaviru přijata pod tlakem pracovníků ve zdravotnictví, kteří podle AP pohrozili pětidenní stávkou.

Stávkující kromě uzavírky hranic žádají vládu, aby usnadnila distribuci ochranných roušek občanům, zajistila, aby nejvíce ohrožení pracovníci ve zdravotnictví měli dostatek lékařského materiálu a odpovídající ochranu. Stávkující vyzývají rovněž k zajištění dostatku izolačních oddělení pro pacienty.

Správkyně Lamová dnes přiznala, že Hongkong nemá dostatek ochranných masek, a uvedla, že tento problém nelze vyřešit v krátkém časovém období. Podle agentury Reuters vládne v Hongkongu kvůli šíření nového koronaviru panika; obyvatelé této bývalé britské kolonie vyprázdnili regály supermarketů, aby se zásobili rýží, solí, olejem i čisticími prostředky. Zhruba 90 procent potravin se do Hongkongu dováží, přičemž velká část importu pochází právě z pevninské Číny.

Stávky a demonstrace požadující po hongkongské vládě razantnější reakci na šíření koronaviru se v Hongkongu konají jen několik měsíců po vlně masových demonstrací, jejichž cílem bylo dosáhnout demokratických reforem a zastavit stále větší zasahování Pekingu do hongkongských záležitostí. Pod čínskou správu přešel Hongkong v roce 1997.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonské akcie oslabily kvůli koronaviru na čtyřměsíční minimum

25.02.2020 09:37 Japonské akcie dnes oslabily kvůli šíření nového koronaviru na čtyřměsíční minimum. Hlavní index…

Menší čínské firmy na pokraji kolapsu. Nemají peníze na mzdy a placení…

24.02.2020 15:48 Čínské firmy se kvůli epidemii nového typu koronaviru potýkají s nedostatkem peněz na mzdy a na…

Covid-19 dolehl na cestovní ruch. Do Francie jezdí o třetinu méně turistů,…

24.02.2020 09:06 Do Francie přijíždí kvůli novému typu koronaviru o 30 až 40 procent méně turistů, než se očekávalo.…

Skupina G20 je připravena řešit ekonomické dopady koronaviru

23.02.2020 21:17 Aktualizováno Finanční představitelé skupiny největších světových ekonomik G20 se dohodli, že podniknou náležité…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama