Koronavirus se negativně promítne do globální ekonomiky

Světová ekonomika by mohla kvůli koronaviru v prvním kvartálu zpomalit o 0,15 až 0,3 procentního bodu. Uvedla to dnes americká banka Morgan Stanley. Mezinárodní měnový fond minulý týden odhadl celoroční růst světové ekonomiky na 3,3 procenta.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ekonomika
doporučujeme

Podle Morgan Stanley se vlivem nákazy růst čínského HDP v prvním kvartálu může snížit na pět procent. Banka vychází z předpokladu, že epidemie bude kulminovat v únoru nebo březnu. Na konci loňského roku čínská ekonomika rostla šestiprocentním tempem, nejpomaleji za poslední tři dekády.

Jestliže epidemie bude pokračovat tři až čtyři měsíce, globální ekonomika by mohla ve druhém kvartálu zpomalit o 0,2 až 0,4 procentního bodu, odhaduje Morgan Stanley.

Co se týče Číny, růst tamního hospodářství se sníží v prvním čtvrtletí o půl až jeden procentní bod, pokud bude epidemie vrcholit v únoru či březnu. Jestliže bude kulminovat do tří až čtyř měsíců, růst HDP druhé největší ekonomiky světa se podle Morgan Stanley sníží v prvním pololetí o 0,6 až 1,1 procentního bodu.

Dopad mohou zmírnit stimulační opatření jako snížení povinných bankovních rezerv a úrokových sazeb ze strany čínské centrální banky.

Šíření koronaviru v Číně nejmarkantněji dopadne na dopravu, maloobchod, cestovní ruchu a zábavní služby, uvedla Morgan Stanley. Pokud by vláda dále prodlužovala volno, které začalo v sobotu v souvislosti s oslavami lunárního Nového roku, mohlo by to negativně ovlivnit průmyslovou výrobu a obchod. Nyní je volno prodlouženo do neděle.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Růst globální ekonomiky se letos téměř zastaví, uvádí analýza

31.03.2020 20:23 Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit pouze 0,4 procenta, napřesrok však zrychlí…

G20 má koronavirový plán, bude řešit dluhové potíže chudších zemí

31.03.2020 17:17 Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude…

Rozhovor Trumpa s Putinem stabilizoval ceny ropy

31.03.2020 17:07 Po pondělním rozhovoru amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem…

Huawei má vyšší tržby i zisk, navzdory americkým sankcím

31.03.2020 15:35 Aktualizováno Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 procent na 858…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama