Libanon pozastavil splácení dluhu ve výši 1,2 miliardy dolarů

Libanonský premiér Hasan Dijáb dnes oznámil, že vláda v březnu nebude schopna dostát svým závazkům vůči mezinárodním věřitelům. Podle agentury Reuters tak nesplatí dluhopisy za 1,2 miliardy dolarů, jak měla učinit v pondělí. Zároveň agentura uvedla, že je to poprvé, co země oznámila, že není svým závazkům schopna dostát.

Přidejte svůj názor

Libanon
doporučujeme

Dijáb pozastavení splátek oznámil v televizním projevu. Doplnil, že vláda bude jednat s věřiteli a usilovat o restrukturalizaci obrovského státního dluhu, který dosahuje až 170 procent hrubého domácího produktu (HDP) země.

Dijábova šest týdnů stará vláda hledá řešení vážné finanční a ekonomické krize, která vedla k několikaměsíčním protestům a poškodila důvěru v libanonský bankovní systém. Otázka, zda pozastavit splácení dluhopisů za 1,2 miliardy dolarů tak patřila k prvním těžkým rozhodnutím nového kabinetu.

Libanon, jehož ekonomika se opírá zejména o turistiku, patří k nejzadluženějším zemím světa a trpí také v důsledku nedostatku zahraničních investic a vysoké nezaměstnanosti. Země, jejíž měna ztratila 40 procent své hodnoty, čelí nejhorší ekonomické krizi od občanské války v letech 1975-1990, píše Reuters.

Názory ohledně splácení zahraničních dluhů se v zemi různí. Místní banky, které jsou hlavními věřiteli státu, tvrdí, že dluhopisy by měly být splaceny, aby se ochránila pověst země. Jiní naopak upozorňují, že neustále zmenšující se devizové rezervy centrální banky musí být zachovány na dovoz obilí, paliva a léků v nadcházejících měsících.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

08.04.2020 20:58 Evropský výrobce letadel Airbus dnes oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se…

Světový obchod letos klesne o třetinu, odhaduje organizace

08.04.2020 17:11 Světový obchod se zbožím letos kvůli pandemii covid-19 klesne o 13 až 32 procent. Letošní pokles…

Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce

08.04.2020 13:58 Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl kvůli podezření z korupce…

Kina v ohrožení. Vrátí se do nich lidé po pandemii, nebo zůstanou u…

08.04.2020 09:13 Kulturní život po celém světě stagnuje a ani kina nejsou žádnou výjimkou. Nikdo neví, jak dlouho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy