Maduro uvrhl obyvatele do bídy: Venezuelan sní průměrně 12 kilo masa za rok. Čech 83 kilo

Ekonomická krize, s níž se už několik let potýká Venezuela a v níž je v této ropné zemi nedostatek potravin, léků i benzínu, se výrazně projevila i na jídelníčku jejích obyvatel. Podle místní konfederace zemědělců Confagan klesla v této jihoamerické zemi spotřeba masa za 10 let o polovinu, takže letos připadlo na jednoho obyvatele Venezuely v průměru 12 kilogramů masa. Informoval o tom opoziční server La Patilla. Například v ČR činila loni průměrná spotřeba masa na osobu 83 kilogramů.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle předsedy venezuelské národní konfederace zemědělců Josého Agustína Campose připadlo letos na obyvatele Venezuely v průměru 12 kilogramů masa, zatímco v roce 2010 to bylo 24 kilogramů. Přitom průměr v celé Latinské Americe byl podle dva roky starých údajů Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) asi 60 kilo masa na obyvatele. Srovnatelný s Venezuelou byl v tomto ohledu v roce 2018 jen africký kontinent (průměr asi 10,5 kg).

Campos přičetl nedostatek masa ve Venezuele politice socialistické vlády, kterou z ekonomické krize v zemi viní i opozice a řada ekonomů. "Stáda dobytka se snížila i kvůli nedostatku léků pro zvířata, právní nejistotě pro podnikání i kvůli krádežím (dobytka)," uvedl Campos. Nedostatek potravin nutí Venezuelany krást dobytek na pastvách, dodal.

Vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura částečně řeší nedostatek základního zboží v zemi přídělovým systémem, potravinové balíčky, jejichž rozdělování má na starosti armáda, ale využívá také k politické kampani. Před nedávnými parlamentními volbami, které velká část opozice bojkotovala jako nesvobodné a neuznala je ani EU, například místopředseda vládní strany Diosdado Cabello vyhrožoval, že kdo nepřijde k volbám, balíčky nedostane. Účast nakonec činila jen 31 procent, podle opozice byla nižší.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zisk Facebooku ve čtvrtletí stoupl o 52,7 procenta

28.01.2021 07:22 Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, stoupl ve čtvrtém…

Čína loni nesplnila cíl obchodní dohody se Spojenými státy

21.01.2021 14:24 Čína loni nesplnila cíl obchodní dohody se Spojenými státy. V rámci první fáze obchodní dohody…

Obchod KLDR s Čínou loni kvůli koronaviru klesl o 81 procent

19.01.2021 13:46 Hodnota obchodu mezi Severní Koreou a Čínou se loni propadla o 80,7 procenta na 539 milionů USD (11…

Biden se chystá zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone, píše CBC

18.01.2021 07:49 Nově zvolený americký prezident Joe Biden plánuje zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama