Mediální magnát Jimmy Lai zatčen. Dle policie v Hongkongu se účastnil nepovoleného pochodu

Hongkongská policie dnes zatkla mediálního magnáta a kritiku Pekingu Jimmyho Laie a další dva prodemokratické aktivisty.

Přidejte svůj názor

Čínská policie
doporučujeme

Informovala o tom agentura Reuters, podle níž trojice čelí obvinění z nepovoleného shromažďování.

Lai, který patří k hlavním sponzorům hongkongského prodemokratického hnutí, byl podle Cable TV a TVB News zatčen ve svém domě. List Apple Daily, který spadá pod mediální společnost Next Digital vedenou Laiem, uvedl, že magnát čelí obvinění z účasti na nepovoleném pochodu, který se uskutečnil loni v srpnu. Kvůli stejným obviněním byli dnes podle Cable TV zatčeni také aktivisté Lee Cheuk-yan a Yeung Sum. Hongkongská policie uvedla v prohlášení, že více informací později dnes poskytne na tiskové konferenci.

Zatykače přichází po období relativního klidu, jemuž předcházely několikaměsíční protivládní protesty. Loni 31. srpna se v Hongkongu uskutečnily jedny z nejtvrdších střetů mezi policií a demonstranty. Pořádkové síly tehdy proti davu použily slzný plyn i vodní děla, zatímco demonstranti házeli zápalné láhve.

Hongkongské úřady od té doby za účast na protivládních demonstracích zatkly více než 7000 lidí, mnozí z nich čelí obvinění z výtržnictví, za což jim hrozí až desetileté vězení. Kolik lidí je stále ve vazbě, podle Reuters není jasné.

Nejnovější rozsáhlé protivládní demonstrace začaly v Hongkongu loni červnu na protest proti návrhu zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Demonstrace postupně přerostly v požadavky na obecnější demokratické reformy v bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu. Hongkong od přechodu pod čínskou správu funguje podle principu "jedna země, dva systémy" . Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici tvrdí, že Čína tyto svobody postupně omezuje, což Peking popírá.

Lai byl zatčen už v roce 2014 poté, co odmítl opustit prodemokratický protest v centru Hongkongu. Po zatčení se vzdal funkce šéfredaktora Apply Daily. Ve stejném roce se také dostal do hledáčku hongkongského protikorupčního orgánu.

Nevládní organizace Hong Kong Democracy Council, která sídlí ve Washingtonu, nynější zatčení mediálního magnáta označila za očividný akt potlačování politických svobod ze strany hongkongské vlády a Pekingu a vyzvala k okamžitému propuštění magnáta a dalších aktivistů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Huawei má vyšší tržby i zisk, navzdory americkým sankcím

31.03.2020 12:06 Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 procent na 858…

Samsung do konce roku ukončí výrobu LCD obrazovek

31.03.2020 11:03 Jihokorejský výrobce obrazovek Samsung Display do konce letošního roku přestane vyrábět obrazovky z…

COVID-19 ochromil leteckou dopravu. Aerolinky fungují jen s polovinou…

31.03.2020 10:14 Letecké společnosti teď ve srovnání s polovinou ledna fungují s využitím méně než poloviny svých…

Světová banka: Pandemie COVID-19 sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně…

31.03.2020 09:06 Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama