MMF dočasně odpustí splácení dluhu 25 zemím bojujícím s pandemií

Mezinárodní měnový fond odpustí na šest měsíců splácení dluhu 25 nejchudším členským zemím v rámci svého programu Catastrophe Containment and Relief Trust (CCRT). Tyto země tak budou mít více finančních zdrojů na boj s koronavirem. Oznámila to výkonná ředitelka fondu Kristalina Georgievová.

Přidejte svůj názor

Americký dolar
doporučujeme

CCRT má v současnosti k dispozici zhruba 500 milionů USD (12,4 miliardy Kč), včetně nového slibu od Británie, Japonska, Číny, Nizozemska a dalších. Fond se snaží zvýšit dostupnou částku na 1,4 miliardy USD a Georgievová vyzvala další dárcovské země, aby pomohly doplnit CCRT a posílit schopnost MMF poskytnout úlevu od dluhů pro nejchudší země na dva roky.

Úleva od splácení dluhů se týká 19 afrických zemí, Afghánistánu, Haiti, Nepálu, Šalamounových ostrovů, Tádžikistánu a Jemenu. Z afrických zemí jsou to: Benin, Burkina Faso, Středoafrická republika, Čad, Komory, Kongo, Gambie, Guinea, Guinea-Bissau, Libérie, Madagaskar, Malawi, Mali, Mosambik, Niger, Rwanda, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Sierra Leone a Togo.

MMF v březnu schválil změnu, která umožňuje CCRT poskytnout úlevu od splácení dluhu až na dva roky nejchudším členům, kteří musí bojovat s covid-19, nemocí způsobenou novým koronavirem. Změna umožňuje zemím požádat o pomoc i v případě, že nemoc na ně zatím neměla výrazný dopad.

Předchůdce CCRT byl použit pro Haiti po devastujícím zemětřesení v roce 2010. Po přejmenování na CCRT byl použit v roce 2014 pro země zasažené ebolou, napsala agentura Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína povolí více zahraničním aerolinkám lety do země

04.06.2020 13:54 Čína povolí více mezinárodních letů do země v kontextu toho, že zmírňuje omezení zavedená kvůli…

Ekonomika USA by mohla pociťovat dopady koronaviru mnoho let

02.06.2020 09:53 Ekonomika Spojených států by mohla pociťovat negativní dopady nynější koronavirové krize zhruba…

Automobilce Hyundai v květnu meziročně klesl odbyt, byl ale vyšší než v…

01.06.2020 12:19 Celosvětový odbyt jihokorejské automobilky Hyundai Motor se v květnu kvůli koronavirové krizi…

Prestižní americké deníky krizi odolávají. NYT a WSJ nabírají zaměstnance

01.06.2020 10:11 Předním americkým deníkům The Wall Street Journal (WSJ) a The New York Times (NYT) přibývají v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy