Návrat k normálu bude pro aerolinky obtížný. Ceny letenek prudce klesly

Ceny letenek v Severní Americe a v Evropě klesly kvůli koronaviru od začátku letošního roku až o 30 procent. V Asii je pokles cen nižší a dosahuje kolem 15 procent, protože část omezení kvůli šíření koronaviru tam už byla zrušena. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila společnost Skytra.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Letadla, ilustrační foto
doporučujeme

Po týdnech stagnace vykazují mírné zlepšení rezervace na květen u tras mezi Asií a Evropou nebo Severní Amerikou. Vyšší jsou také rezervace domácích letů v USA na zimní prázdniny. Ve srovnání s loňským rokem jsou však stále nižší o více než 75 procent.

Čísla naznačují, jak obtížný bude pro aerolinky návrat k normálu. Šéf irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair Michael O'Leary nedávno předpověděl, že oživení v letecké dopravě se dostaví právě díky výrazným slevám.

Ceny letenek v Asii klesají od února a minulý měsíc je následoval propad v USA a v Evropě, který byl hlubší a nadále trvá, uvádí Skytra. Aerolinky snižují ceny jen u hrstky letů, které ještě provozují.

Skytra také zjistila, že s nástupem nemoci covid-19 se ceny snížily na většině trzích. Zatímco v Asii a Tichomoří to vypadá, že se ceny odrazily ode dna a jsou teď nižší proti stejnému období loni o 15 procent, v Severní Americe a v Evropě ještě dna nedosáhly. V Severní Americe tak ceny klesly o 30 procent a v Evropě o 25 procent.

Průměrný výnos, tedy ukazatel vývoje cen vyjádřený jako příjem na kilometr a cestujícího, klesl do 8. dubna v Severní Americe na 10,7 amerického centu (2,70 Kč) z 15 centů před rokem, v Evropě pak na 14 centů z 19,4 centu před rokem. V Asii a Tichomoří se snížil na 9,6 centu z 11,8 centu loni.

Vyjma rezervací asijských mezinárodních letů a letů na dovolenou v USA nejsou v odvětví signály oživení. "Evropa teď žádné zelené výhonky neukazuje," řekl agentuře Reuters vedoucí strategie ve společnosti Skytra Matthew Tringham.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Automobilka Nissan se po 11 letech propadla do ztráty, představila nový…

28.05.2020 12:17 Japonský výrobce aut Nissan Motor se v loňském roce kvůli nižšímu prodeji poprvé po 11 letech…

Globální ekonomika se podle expertů zotaví nejdříve v roce 2022

28.05.2020 08:43 Globální hrubý domácí produkt (HDP) se na úrovně z období před příchodem koronavirové krize nevrátí…

Koronakrize: Snížení ratingu hrozí rekordnímu počtu subjektů, jedna země…

27.05.2020 15:56 Počet firem nebo zemí, kterým hrozí snížení ratingu, stoupl na rekordní maximum. Může za to…

Kvůli pandemii rekordně klesnou investice do energetiky

27.05.2020 11:24 Koronavirová krize letos povede k největšímu poklesu investic do energetiky v historii, uvedla dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy