Nezaměstnanost v Japonsku je kvůli koronaviru nejvyšší za tři roky

Míra nezaměstnanosti v Japonsku v srpnu vystoupila na maximum za více než tři roky a k dispozici je navíc i nejméně volných pracovních míst za více než šest let. Pandemie nemoci covid-19 má totiž i nadále negativní dopady na podnikatelskou aktivitu. Míra nezaměstnanosti se tak dostala na tři procenta, což je nejvíce od května 2017, uvedlo dnes japonské ministerstvo práce. V červenci nezaměstnanost činila 2,9 procenta.

Japonsko, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Výsledek je v souladu s očekáváním analytiků. Počet nezaměstnaných vzrostl ve srovnání s loňským srpnem o 490.000 na 2,06 milionu. Zvýšil se už sedmý měsíc za sebou a hranici dvou milionů překonal poprvé od května 2017. Proti předchozímu měsíci se počet nezaměstnaných zvýšil o 110.000.

Zpráva přichází v době, kdy nový premiér Jošihide Suga slíbil, že udělá maximum pro ochranu pracovních míst a pro udržení firem v chodu. Chce také pomoct ekonomice, aby se zotavila po opatřeních, která měla zamezit šíření nového koronaviru. Čísla také tlumí optimismus z předchozích údajů, jako byla výroba v továrnách a nálada podnikatelů, které naznačily, že ekonomika se zotavuje, uvedla agentura Reuters.

Poměr volných pracovních míst k počtu žadatelů klesl na 1,04 z červencových 1,08. To znamená, že na 100 žadatelů je k dispozici 104 volných pracovních míst. Tento poměr se snížil už osmý měsíc za sebou a je nejníže od ledna 2014.

"Zvláštní vládní dotace na pomoc firmám zasaženým koronavirem pomohly omezit růst míry nezaměstnanosti, která by se mohla zvyšovat mnohem více," uvedl hlavní ekonom organizace Itochu Research Institute Acuši Takeda. "Lidé začali hledat práci, ale trh práce není dost silný na to, aby je absorboval. Tempo oživení trhu práce pravděpodobně zpomalí a míra nezaměstnanosti by mohla dál růst."

Zhoršení podmínek na pracovním trhu pravděpodobně zvýší tlak na vládu, aby nabídla další podporu menším a středně velkým firmám a pomohla jim zabránit v dalším propouštění. Poslední údaje naznačují, že stále více podnikatelů není schopno udržet současný počet zaměstnanců, protože koronavirus snížil spotřebu a některé firmy musely snížit počet pracovních hodin.

Míra nezaměstnanosti v Japonsku však stále zůstává nízká ve srovnání s dalšími předními ekonomikami světa. Důvodem je nedostatek zaměstnanců kvůli rapidně stárnoucí populaci. Například v eurozóně míra nezaměstnanosti v srpnu činila osm procent a ve Spojených státech 8,4 procenta.

Japonsko je třetí největší ekonomikou světa. V období duben až červen se hrubý domácí produkt (HDP) snížil v celoročním přepočtu o 28,1 procenta, nejvíce od druhé světové konce války. Pandemie otřásla jak vnější, tak i domácí poptávkou.

Ukrajina nabízí Gazpromu slevu 50 procent za dodatečný tranzit plynu

23.10.2021 06:09 Ukrajina nabídla ruskému plynárenskému gigantu Gazprom slevu 50 procent ze současného tarifu za…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Energetická krize zvýší poptávku po ropě, to může vést k dalšímu zdražování

14.10.2021 11:31 Celosvětová energetická krize zvýší poptávku po ropě až o půl milionu barelů denně, což by mohlo…

G20 schválila dohodu o reformě daňového systému, včetně globální minimální…

13.10.2021 21:56 Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí tvořících skupinu největších ekonomik světa (G20)…

MMF považuje zavádění kryptoměn jako platidel za nerozumné a riskantní

13.10.2021 10:02 Zavádění kryptoměn jako zákonných platidel s sebou nese značné riziko a ohrožuje globální ekonomiku…

Růst čínského exportu v září překvapivě zrychlil

13.10.2021 08:18 Růst čínského vývozu v září nečekaně zrychlil, protože globální poptávka zůstává solidní a…

MMF zhoršil výhled růstu globální i české ekonomiky

12.10.2021 21:11 Aktualizováno Globální ekonomika v letošním roce poroste o trochu pomaleji, než předpokládaly dosavadní prognózy.…

OECD ohlásila dosažení dohody o globální minimální dani

08.10.2021 21:24 Aktualizováno Mezinárodní komunita dosáhla dohody, která zajistí, že nadnárodní podniky budou od roku 2023…

MMF vyzval vlády, aby si vytvořily plán na snížení dluhu po pandemii

07.10.2021 16:18 Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval vlády, aby začaly pracovat na fiskálních plánech, které jim…

Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého…

06.10.2021 20:13 Aktualizováno Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého vrcholu a do poloviny…

Související:

Právě se děje

reklama