Obchod KLDR s Čínou loni kvůli koronaviru klesl o 81 procent

Hodnota obchodu mezi Severní Koreou a Čínou se loni propadla o 80,7 procenta na 539 milionů USD (11,6 miliardy Kč). Vyplývá to z údajů, které zveřejnil čínský celní úřad. Čína je hlavním spojencem KLDR, na kterou jsou uvaleny mezinárodní obchodní sankce.

Severní Korea
doporučujeme

Na celkovém objemu obchodu komunistické Koreje se Čína podílí asi 90 procenty. Loni izolovanou ekonomiku Severní Koreje navíc zatížila omezení související se snahou zabránit šíření nemoci covid-19, informovala dnes agentura Reuters.

Vývoz z KLDR do Číny se loni propadl o 77,7 procenta na 48 milionů USD. Dovoz z Číny klesl o 80,9 procenta na 491 milionů USD. Důvod snížení obchodu úřady neuvedly. KLDR však loni v lednu uzavřela hranici s Čínou, aby zabránila přenosu nového koronaviru.

KLDR zatím nepotvrdila žádný případ covidu-19. Všechna místa vstupu do země však byla zavřena, veřejná doprava a pohyb mezi státy přísně omezeny a zakázáno bylo shromažďování více než pěti lidí, upozornila nedávno Světová zdravotnická organizace (WHO).

Centrálně řízená severokorejská ekonomika je už dlouho zatížena sankcemi, které ji mají přimět, aby se vzdala svých jaderných ambicí. Uzavření kvůli koronaviru situaci země ještě více zhoršuje. Oficiální ekonomická data nejsou téměř k dispozici. Společnost Fitch Solution ale odhaduje, že severokorejská ekonomika loni klesla o 8,5 procenta. Soulský finanční institut Hana předpokládá, že propad hrubého domácího produktu (HDP) může činit až deset procent.

KLDR nedávno nahradila většinu vládních politiků, včetně ministra pro veřejné zdraví. Ten byl obviněn, že aktivně nereagoval na pandemii a do značné míry způsobil, že nebyl naplněn plán státního rozpočtu. Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jeho pětiletý ekonomický plán představený v roce 2016 selhal a že do značné míry se nepodařilo splnit stanovené cíle téměř ve všech sektorech. Pochválil ale pracující za udržování "stabilní situace" navzdory koronaviru.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé v době pandemie ušetřili 2,9 bilionu dolarů

03.03.2021 11:46 Spotřebitelé v největších ekonomikách světa nashromáždili v době omezení pohybu souvisejícího s…

Jeff Bezos je opět nejbohatším člověkem na světě

17.02.2021 12:44 Šéf internetové společnosti Amazon Jeff Bezos se vrátil na pozici nejbohatšího člověka světa, ze…

Na výši státního dluhu nesejde? Analytik naznačil, co trápí světovou…

12.02.2021 00:01 NÁZOR - Hlavním faktorem, který živí bublinu na světových akciových a finančních trzích, je…

Ceny potravin stouply ve světě nejvýše od července 2014

04.02.2021 13:32 Světové ceny potravin v lednu vzrostly již osmý měsíc za sebou a ocitly se nejvýše od července 2014…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama