Obchodní válka přes Atlantik: WTO povolí EU uvalit clo na zboží z USA

Světová obchodní organizace (WTO) povolí Evropské unii začít uplatňovat clo na dovoz zboží ze Spojených států v objemu až čtyř miliard dolarů (92,6 miliardy Kč) ročně. Půjde o odvetu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing. Uvedla to dnes agentura Reuters, podle které by verdikt mohl padnout ještě dnes.

Americký dolar
doporučujeme

Rozhodnutí WTO zřejmě vyvolá další napětí mezi oběma regiony, a to jen tři týdny před prezidentskými volbami, které jsou v USA plánovány na 3. listopadu. Mohlo by ale také pomoci vleklý spor mezi EU a USA o subvencování výroby letadel urovnat. Spor se táhne už 16 let a obě strany daly najevo, že jsou ochotny jej vyřešit.

Očekávanému rozhodnutí, které zpozdila pandemie nemoci covid-19, předcházel loňský verdikt WTO. Organizace loni v říjnu povolila Spojeným státům uvalit jako odvetu za subvencování letadel Airbus cla na zboží z Evropské unie v objemu až 7,5 miliardy dolarů ročně.

Spojené státy a Evropská unie se navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letecké techniky Airbus a Boeing od roku 2004. Kvůli paralelním případům se už popsaly tisíce stránek nálezů a spory výrazně ochromily už tak přetíženou WTO. Oba případy dohromady představují dosud největší firemní obchodní spor na světě.

WTO v průběhu sporu zjistila, že obě strany, tedy jak EU, tak USA, v rozporu s pravidly této globální organizace poskytují finanční podporu svým výrobcům letadel, tedy firmám Airbus a Boeing. Činily to s cílem zajistit jim výhodnější pozici na trhu.

Témata: wto | clo | EU | USA | Ekonomika | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odveta za pomoc Boeingu: WTO povolila EU uvalit cla na některé zboží z USA

26.10.2020 17:20 Aktualizováno Světová obchodní organizace (WTO) dnes oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží…

Huawei zvýšil tržby, tempo růstu ale zpomaluje kvůli sankcím a pandemii

23.10.2020 10:40 Čínský technologický gigant Huawei Technologies za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil tržby…

Británie podepsala obchodní dohodu s Japonskem

23.10.2020 08:47 Británie a Japonsko formálně podepsaly dohodu o volném obchodu. Pro Británii je to první velká…

Trump a Biden se střetli kvůli ekonomice. Na závěr debaty poslali voličům…

23.10.2020 07:34 Prezident Donald Trump a jeho demokratický rival Joe Biden se v poslední předvolební debatě střetli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama