OSN spočítala, o kolik kvůli koronaviru může přijít globální cestovní ruch

Globální příjmy z turistiky kvůli omezením souvisejícím s nemocí covid-19 mohou klesnout až o 3,3 bilionu USD (78,3 bilionu Kč), tedy až o 4,2 procenta hrubého světového produktu (HDP). Vyplývá to ze studie zveřejněné Konferencí OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).

Ilustrační foto
doporučujeme

Studie nazvaná "Covid-19 a turistika" vychází ze tří scénářů. Ty počítají s trváním omezení po čtyři měsíce, po osm měsíců a po 12 měsíců. Podle jednotlivých scénářů se příjmy sníží o 1,17 bilionu USD, 2,22 bilionu USD nebo 3,3 bilionu USD, tedy v rozmezí 1,5 až 4,2 procenta globálního HDP.

Zpráva neuvádí, který ze scénářů je nejpravděpodobnější. Jeden z představitelů UNCTAD však řekl, že nejvíce reálný by podle něj mohl být ten prostřední.

Zpráva upozorňuje, že mezinárodní cestovní ruch byl téměř úplně pozastaven a domácí cestovní ruch se výrazně snížil kvůli restrikcím pohybu v mnoha zemích, jejichž cílem bylo zastavit šíření nemoci způsobené novým koronavirem. Přestože se některé destinace začínají pomalu otevírat, mnozí se obávají cestovat do zahraničí nebo si to kvůli ekonomické krizi nemohou dovolit.

Z jednotlivých destinací utrpí v případě všech tří scénářů největší ztráty Spojené státy. V případě nejmírnějšího scénáře, tedy zavření na čtyři měsíce, to bude pokles příjmů o 187 miliard USD. Druhá bude Čína s propadem o 105 miliard USD. Thajsko a Francie přijdou o zhruba 47 miliard USD. V poměru k velikosti své ekonomiky velké ztráty utrpí Jamaica, které hrozí v případě nejmírnějšího scénáře pokles HDP až o 11 procent, následovat budou Thajsko a Chorvatsko.

V případě nejhoršího scénáře by USA přišly až o 538 miliard USD. To odpovídá třem procentům HDP.

Zpráva UNCTAD zahrnuje 65 zemí a regionů. Některé odhady jsou srovnatelné s těmi z květnové zprávy Světové turistické organizace (UNWTO). Ta uvedla, že počet turistů by letos mohl klesnout o 60 až 80 procent. UNCTAD v případě prostředního scénáře počítá se snížením počtu turistů o 66 procent, napsala agentura Reuters.

Cestovní ruch je páteří mnoha ekonomik a poskytuje živobytí milionům lidí po celém světě. Podle UNWTO se za posledních 20 let jeho hodnota ztrojnásobila.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jeff Bezos je opět nejbohatším člověkem na světě

17.02.2021 12:44 Šéf internetové společnosti Amazon Jeff Bezos se vrátil na pozici nejbohatšího člověka světa, ze…

Na výši státního dluhu nesejde? Analytik naznačil, co trápí světovou…

12.02.2021 00:01 NÁZOR - Hlavním faktorem, který živí bublinu na světových akciových a finančních trzích, je…

Ceny potravin stouply ve světě nejvýše od července 2014

04.02.2021 13:32 Světové ceny potravin v lednu vzrostly již osmý měsíc za sebou a ocitly se nejvýše od července 2014…

Světové ceny potravin stouply nejvýše od července 2014

04.02.2021 12:36 Světové ceny potravin v lednu vzrostly již osmý měsíc za sebou a ocitly se nejvýše od července 2014…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama