Panika kvůli koronaviru opadá? Světové trhy se stabilizují, akcie zpevnily

Světové trhy se po výrazném pondělním propadu čínských akcií v důsledku obav z šíření nového typu koronaviru dnes stabilizovaly. Investory částečně uklidnil rázný postup úřadů, které se snaží bránit jak dalšímu šíření onemocnění, tak dopadům na ekonomiku. Nálada na trzích je ale nadále opatrná a například ceny ropy se pohybují v blízkosti minima za více než rok.

Přidejte svůj názor

Ekonomika
doporučujeme

Hlavní index čínských akcií CSI300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, dnes vzrostl o 2,64 procenta na hodnotě 3785,64 bodu. Zisky mají i další trhy v regionu, hongkongský index Hang Seng má k dobru 1,21 procenta na 26.675,98 bodu.

Nový typ koronaviru si v Číně vyžádal už více než 420 obětí na životech, nakažených je tam přes 20.000. Zhruba 170 nakažených je v dalších zemích, včetně evropských. V České republice se nákaza novým koronavirem prozatím neprokázala.

Index světových akcií MSCI dopoledne přidával zhruba 0,4 procenta. K růstu přispěly zejména burzy v Austrálii a Jižní Koreji, zájem investorů se tam zaměřil na akcie firem spjatých s komoditami. V Evropě se daří hlavně akciím v Británii, hlavní index londýnské burzy FTSE 100 dopoledne přidával zhruba 1,4 procenta. Pomáhá mu i pokles kurzu libry, která slábne kvůli obavám o průběh obchodních jednání mezi EU a Británií.

"Na začátku týdne byly obavy, že až se v Číně trhy znovu otevřou, bude na trzích další propad... Investoři se ale opatrně vracejí k rizikovějším transakcím," poznamenal Lee Hardman z finančního ústavu Bank of Tokyo Mitsubishi.

V pondělí index čínských akcií CSI300 odepsal 7,88 procenta. Akcie v Tokiu podle hlavního indexu Nikkei 225 odepsaly 1,01 procenta, dnes naopak o 0,49 procenta zpevnily a uzavřely na 23.084,59 bodu.

Ve snaze zklidnit situaci dnes čínský list Securities Times napsal, že investoři by neměli panikařit. Regulátor akciových trhů už v pondělí přijal opatření, kterým omezuje transakce, při kterých se spekuluje na pokles cen. Manažeři investičních fondů také nesmějí prodávat akcie, pokud je k tomu nenutí nedostatek hotovosti k výplatě vkladů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boeing má další malér. V nádrži nových letadel 737 MAX se našlo smetí

19.02.2020 10:27 Americká společnost Boeing čelí novému problému, který by mohl znamenat bezpečnostní riziko. Firma…

Kajmanské ostrovy nejvíce napomáhají k daňovým únikům

18.02.2020 20:24 Britské zámořské území Kajmanské ostrovy, Spojené státy a Švýcarsko nejvíce napomáhají nejbohatším…

Virus Covid-19 srazí světovou ekonomiku na kolena? Nevypadá to dobře

18.02.2020 15:09 Aktualizováno Kvůli vysoké integraci čínského hospodářství do dodavatelských řetězců po celém světě se epidemie…

Čína odkládá největší automobilový veletrh, kvůli epidemii Covid-19

18.02.2020 11:14 Čína z obav před novým koronavirem posune na neurčito největší automobilový veletrh v zemi.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama