Panika kvůli koronaviru opadá? Světové trhy se stabilizují, akcie zpevnily

Světové trhy se po výrazném pondělním propadu čínských akcií v důsledku obav z šíření nového typu koronaviru dnes stabilizovaly. Investory částečně uklidnil rázný postup úřadů, které se snaží bránit jak dalšímu šíření onemocnění, tak dopadům na ekonomiku. Nálada na trzích je ale nadále opatrná a například ceny ropy se pohybují v blízkosti minima za více než rok.

Ekonomika
doporučujeme

Hlavní index čínských akcií CSI300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, dnes vzrostl o 2,64 procenta na hodnotě 3785,64 bodu. Zisky mají i další trhy v regionu, hongkongský index Hang Seng má k dobru 1,21 procenta na 26.675,98 bodu.

Nový typ koronaviru si v Číně vyžádal už více než 420 obětí na životech, nakažených je tam přes 20.000. Zhruba 170 nakažených je v dalších zemích, včetně evropských. V České republice se nákaza novým koronavirem prozatím neprokázala.

Index světových akcií MSCI dopoledne přidával zhruba 0,4 procenta. K růstu přispěly zejména burzy v Austrálii a Jižní Koreji, zájem investorů se tam zaměřil na akcie firem spjatých s komoditami. V Evropě se daří hlavně akciím v Británii, hlavní index londýnské burzy FTSE 100 dopoledne přidával zhruba 1,4 procenta. Pomáhá mu i pokles kurzu libry, která slábne kvůli obavám o průběh obchodních jednání mezi EU a Británií.

"Na začátku týdne byly obavy, že až se v Číně trhy znovu otevřou, bude na trzích další propad... Investoři se ale opatrně vracejí k rizikovějším transakcím," poznamenal Lee Hardman z finančního ústavu Bank of Tokyo Mitsubishi.

V pondělí index čínských akcií CSI300 odepsal 7,88 procenta. Akcie v Tokiu podle hlavního indexu Nikkei 225 odepsaly 1,01 procenta, dnes naopak o 0,49 procenta zpevnily a uzavřely na 23.084,59 bodu.

Ve snaze zklidnit situaci dnes čínský list Securities Times napsal, že investoři by neměli panikařit. Regulátor akciových trhů už v pondělí přijal opatření, kterým omezuje transakce, při kterých se spekuluje na pokles cen. Manažeři investičních fondů také nesmějí prodávat akcie, pokud je k tomu nenutí nedostatek hotovosti k výplatě vkladů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Deficit amerického rozpočtu je kvůli dopadům koronaviru rekordní

12.08.2020 21:00 Deficit rozpočtu Spojených států za prvních deset měsíců fiskálního roku do konce července…

Walt Disney končí se slavnou značkou 20th Century Fox

12.08.2020 16:57 Americká zábavní společnost Walt Disney končí se značkou 20th Century Fox, která je jedním z…

Toshiba je poprvé po čtyřech letech ve ztrátě, klesá zájem o kopírky a čipy

12.08.2020 12:24 Japonský průmyslový konglomerát Toshiba se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru propadl do provozní…

Tesla rozdělí své akcie v poměru pět ku jedné

12.08.2020 09:13 Americký výrobce elektrovozů Tesla rozdělí své akcie v poměru pět ku jedné. Podnik, který se již…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama