Přes 60 procent japonských firem čeká kvůli koronaviru nižší zisk

Více než 60 procent japonských firem očekává, že kvůli šíření koronaviru bude mít nižší zisk. Ukázal to průzkum, na který se dnes odvolává agentura Reuters a který se konal v polovině února. Potvrzují se tak obavy trhů, že by se třetí největší ekonomika světa mohla kvůli epidemii propadnout do recese. Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda uvedl, že jeho instituce bedlivě sleduje vývoj a v případě nutnosti bude jednat.

Přidejte svůj názor

Tokio
doporučujeme

Ukazatel podnikatelské nálady v únoru klesl na sedmileté minimum, informovala analytická společnost Teikoku Databank. V důsledku nákazy se odvolávají plánované akce, narušeny jsou dodavatelské řetězce a dopady již pociťují služby i výroba.

V zmíněném průzkumu odpovědělo 63,4 procenta firem, že šíření nákazy bude mít vliv na jejich schopnost vytvářet zisk. Zatímco zhruba polovina z nich už to pocítila, druhá polovina pokles zisku teprve čeká, informuje Reuters.

Japonská automobilka Toyota dnes oznámila, že jí v únoru klesl odbyt aut v Číně o 70,2 procenta. Čína je největším automobilových trhem na světě. Čínský svaz osobních automobilů (CPCA) uvádí, že v Číně, která je epicentrem nákazy, klesl prodej osobních aut za prvních 23 únorových dní o 89 procent.

Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda řekl, že koronavirus může hospodářství značně poškodit. Banka je podle něj připravena adekvátně jednat.

V posledním loňském čtvrtletí japonská ekonomika klesla a původně se očekávalo, že se v prvním letošním kvartálu zotaví. Vlivem nákazy se ale snížil export a spotřeba, protože ubylo čínských turistů, upozornil dnes Kuroda. "Pokud se epidemie protáhne, mohla by ovlivnit i výrobu," řekl. "Musíme mít na paměti, že dopady nákazy mohou být značné," dodal.

Japonsko je po Číně a Jižní Koreji v Asii třetí nejvíce zasaženou zemí. Koronavirem se tam infikovalo, pokud se neberou v úvahu případy na výletní lodi Diamond Princess, bezmála 300 lidí. Šest jich zemřelo. Otázkou je, zda se budou konat podle plánu letní olympijské hry v Tokiu, které mají začít v červenci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Forbes: Nejbohatším člověkem světa zůstává Jeff Bezos, Babiš zchudl

07.04.2020 15:33 Aktualizováno Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos.…

Japonsko podpoří ekonomiku zatím nejvyšší částkou v historii

07.04.2020 13:36 Aktualizováno Japonsko podpoří ekonomiku zasaženou dopady koronaviru částkou 108 bilionů jenů (zhruba 25 bilionů…

České dráhy zatím nekoupí vlaky pro linku do Kladna, tendr skončil

07.04.2020 09:34 České dráhy zatím nekoupí vlaky pro trať Praha - Kladno, ukončily tendr, který spustily v roce 2017…

Nejtemnější hodina lidstva. Koronavirus podle expertů drtí svět víc než…

07.04.2020 09:31 Stále více se objevují hlasy, které tvrdí, že koronavirus způsobil nejhorší krizi od druhé světové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy