Ropa stále zlevňuje, v USA stouply její zásoby

Ceny ropy dnes výrazně klesají. Nárůst zásob ve Spojených státech a přetrvávající pokles poptávky na trhu převážily nad optimismem, že uvolňování karanténních opatření povede k oživení poptávky po surovině.

Ropa, ilustrační fotografie
doporučujeme

Krátce po 19:35 SELČ odepisovala severomořská ropa Brent sedm procent na 28,79 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu klesala o šest procent na 23,10 dolaru za barel.

Zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden vzrostly podle údajů amerického státního úřadu pro energetické informace EIA o 4,6 milionů barelů na 532,2 milionu barelů. To bylo méně, než očekávali analytici oslovení agenturou Reuters, kteří odhadovali, že se zásoby zvýší o 7,8 milionu barelů.

V dubnu klesla globální poptávka po ropě kvůli karanténním opatřením o více než 20 procent. Vzhledem k tomu, že například Itálie, Španělsko, Nigérie či Indie a z amerických států třeba Ohio povolily karanténní opatření, investoři nyní očekávají oživení poptávky.

Cena ropy Brent letos klesla o téměř 60 procent a minulý měsíc spadla nejníže za 21 let. Důvodem byl prudký propad poptávky způsobený šířením nemoci covid-19 a neochota předních světových producentů ropy dohodnout se na snížení těžby. Nakonec se skupina OPEC+, zahrnující ropný kartel a další přední těžaře v čele s Ruskem, dohodla, že od 1. května sníží těžbu o 9,7 milionu barelů denně.

Podle dvou informovaných zdrojů agentury Reuters klesla produkce ropy v Rusku za prvních pět květnových dní na 8,75 milionu barelů denně. To se blíží plánu na květen a červen, který je v linii se zmíněnou dohodou skupiny OPEC+stanovený na 8,5 milionu barelů denně.

Témata: ropa | USA | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dopad pandemie na moři: Co s výletními loděmi, které se nemohou plavit?

11.07.2020 09:50 Stovky lidí před několika týdny v Glasgowě kvůli neobvyklé podívané lemovaly břehy řeky Clyde.…

Emirates by kvůli koronaviru mohly zrušit až 9000 pracovních míst

11.07.2020 08:39 Dubajská letecká společnost Emirates Airline by v důsledku koronavirové krize mohla zrušit až 9000…

USA oznámily podobu odvety Francii za digitální daň, na vyřešení sporu je…

11.07.2020 07:55 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pátek oznámila dodatečná 25procentní cla na…

Cyklistická revoluce zadrhává. Pandemie přinesla světový nedostatek kol

10.07.2020 16:13 Kolo se v době pandemie covidu-19 stalo preferovaným dopravním prostředkem a významnou součástí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy