Rozpočtový deficit USA se v květnu téměř zdvojnásobil

Rozpočtový deficit Spojených států se v květnu meziročně téměř zdvojnásobil na 399 miliard dolarů (9,3 bilionu Kč). O 25 procent klesly příjmy a pokračoval růst obřích výdajů na záchranné programy na pomoc proti koronavirové krizi. Vyplývá to z dnešních údajů amerického ministerstva financí.

USA
doporučujeme

Rozpočtové příjmy se v květnu meziročně snížily o 25 procent na 174 miliard dolarů. Bylo to dáno především 16procentním poklesem srážkové daně fyzických osob a 62procentním poklesem daní z příjmu právnických osob. Výdaje naopak vzrostly o 30 procent na 573 miliard dolarů.

Za prvních osm měsíců fiskálního roku, který začíná v říjnu a končí v září, dosáhl rozpočtový deficit 1,88 bilionu dolarů. Je tak už nyní vyšší než rekordní celoroční schodek 1,4 bilionu z roku 2009. Někteří analytici předpovídají, že v letošním fiskálním roce by se rozpočtový deficit mohl vyšplhat až na 3,8 bilionu USD.

Úředník ministerstva financí Reuters řekl, že je obtížné předvídat, kdy dosáhnou rozpočtové výdaje na potírání koronavirové krize svého vrcholu. Zatímco květnový schodek odrážel vysoké výdaje na přímé platby jednotlivcům, nepromítly se v něm ještě výdaje na odpuštění splátek půjček pro malé podniky. Tato čísla se v rozpočtu odrazí až později, protože odpuštění splátek úvěrů se vztahuje na období od konce června do konce října, uvedl úředník.

Dubnový deficit činil rekordních 738 miliard dolarů (17,2 bilionu Kč). Americký Kongres koncem března schválil záchranný balík v hodnotě 2,3 bilionu dolarů. Následně jeho objem rozšířil až na zhruba tři biliony dolarů. Duben byl prvním měsícem, ve kterém se peníze na schválená stimulační opatření vynakládaly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letos se na Korfu otevře jen polovina hotelů, ceny mají být nižší

07.07.2020 10:53 Na řeckém ostrově Korfu se letos kvůli koronavirové krizi otevře zhruba polovina hotelů. Aktuální…

Firmě Samsung vzrostl zisk o 23 procent, díky čipům a jednorázovým položkám

07.07.2020 09:37 Provozní zisk jihokorejské společnosti Samsung Electronics Co. Ltd. ve druhém čtvrtletí podle…

Změní koronavirus ekonomii od základů? Ekonom z Cambridge nabádá k akci

07.07.2020 01:10 Aktualizováno NÁZOR - Konvenční ekonomické teorie nemají příliš co nabídnout, tvrdí Jonathan Aldred v komentáři…

Aktivita v americkém sektoru služeb v červnu prudce oživila

06.07.2020 17:54 Aktivita v americkém sektoru služeb v červnu prudce oživila a téměř se vrátila na úroveň před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy