Samsung zavřel jednu z továren v Jižní Koreji, zaměstnanec se nakazil koronavirem

Výrobce elektroniky Samsung zavřel svou továrnu na mobilní telefony v Jižní Koreji. U jednoho ze zaměstnanců se totiž potvrdila nákaza novým typem koronaviru, kvůli čemuž firma zbytku pracovníků nařídila karanténu. Naopak v Číně, odkud se nákaza loni v prosinci začala šířit, se chystají obnovit provoz další podniky. Ty z odvětví dopravy převážně koncem února a začátkem března.

"Ty kolegy, kteří byli v kontaktu s nakaženým zaměstnancem, umístila firma do karantény a zajistila, aby byli testováni na případnou infekci," uvedl Samsung. Továrna, která bude zavřená pouze do pondělí, se nachází ve městě Kumi. Samsung tam vyrábí jen omezený počet nejdražších smartphonů, určených zejména pro domácí trh. Většinu chytrých telefonů Samsung vyrábí ve Vietnamu a v Indii.

Právě to, že Samsung má výrobní základnu mimo Čínu, hraje zatím firmě do karet. To by se ale mohlo změnit, protože země už kvůli koronaviru zaznamenala problémy v dodavatelském řetězci. "Vzhledem k problémům v souvislosti s virem už mají potíže při zajištění dodávek výrobci aut, elektroniky a telefonů," sdělil agentuře Reuters příslušný vietnamský úřad, který spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu.

Jižní Korea dnes informovala, že počet lidí nakažených koronavirem už se vyšplhal na 433.

Továrna, kterou se rozhodl Samsung přes víkend zavřít, je v blízkosti epicentra nákazy. Ostatní továrny Samsungu v Jižní Koreji, včetně těch na výrobu displejů a mikročipů, fungují bez omezení.

Méně nakažených naopak hlásí Čína, odkud se nový typ koronaviru šíří. Úřady dnes uvedly, že počet nově nakažených v pevninské Číně v pátek činil 397, což je výrazný pokles proti předchozímu dni, kdy jich bylo 889. Celkový počet nakažených se tak zvýšil na 76.288, nemoci už podlehlo 2345 lidí.

Wu Čchun-keng z čínského ministerstva dopravy dnes uvedl, že koncem února až začátkem března se chystají obnovit provoz další dopravní firmy. Část podniků, které už činnost obnovily, si stěžuje na potíže při zajištění dodávek právě v důsledku restrikcí v dopravě. Další pak nemohou své zboží dostat k zákazníkům. Dopady narušení dodavatelských řetězců se v poslední době přelévají i do zahraničí.

Údaje čínského ministerstva ukazují, že provoz byl obnoven už na více než 30 procentech dálnic a vodních cest, znovu funguje už také 28 procent silničních dopravních společností, stejně jako 41 procent firem, které zajišťují přepravu po vodě. Největší přístavy fungují normálně a zhruba 65 procent přístavních firem už obnovilo činnost.

Čínská rada na podporu zahraničního obchodu ale sdělila, že k 21. únoru bylo vydáno celkem 3325 potvrzení o zásahu vyšší mocí, v mezinárodním obchodním označení force majeure. To firmy chrání před nároky věřitelů a obchodních partnerů, kteří by mohli požadovat proplacení škod v důsledku toho, že firmy přerušily činnost.

Související

Více souvisejících

Samsung Jižní Korea Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy