Státy G20 odložily nejchudším zemím splátky dluhů

Ministři financí a centrální bankéři největších ekonomik světa sdružených ve skupině G20 odložili počínaje 1. květnem do konce letošního roku 77 nejchudším zemím splátky dluhů. Chtějí jim tak vytvořit větší prostor pro boj s koronavirovou nákazou. Vyplývá to ze sdělení, které uveřejnili po skončení své dnešní videokonference.

Přidejte svůj názor

Ekonomika
doporučujeme

Svou připravenost umožnit chudým zemím dočasné přerušení splátek dluhů naznačili už v úterý finanční představitelé skupiny hospodářsky nejvyspělejších zemí světa G7. Podmínili ji ale právě schválením ve skupině G20.

Pro letošek se tak odloží všechny platby úroků a jistin 77 nejchudších zemí světa. Moratorium se vztahuje na smlouvy uzavřené před 24. březnem letošního roku a podle potřeby se může i prodloužit. Po skončení letošního roku budou mít omilostněné země další tři roky na to, aby odložené splátky dluhů dorovnaly.

Za "akt mezinárodní solidarity historických rozměrů" označil dnešní rozhodnutí německý ministr financí Olaf Scholz. Francouzský prezident Emmanuel Macron se podle agentury DPA dokonce zasazoval o to, aby se africkým zemím dluhy odpustily zcela. "Každý rok putuje třetina afrického vývozu na obsluhu dluhů, to je šílené!" řekl rozhlasové stanici RFI.

Jednání představitelů G20 se konalo okraji setkání zástupců Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB), které bylo rovněž virtuální. MMF dnes vyzval světové vlády, aby pomohly udržet konjunkturu co možná vysokými dodatečnými výdaji. Podle jeho šéfky Kristaliny Georgievové si pandemií vyvolaná světová hospodářská krize žádá "výjimečné činy." "Vynaložte tolik, kolik můžete," vyzvala vládní činitele představitelka instituce, která jinak proslula spíše napomínáním vlád k co nejnižším výdajům a k odbourávání dluhů.

Zároveň jim ale připomněla, že si mají nad výdaji udržet kontrolu. "Schovávejte si účty," řekla Georgievová. Dodala také, že MMF je připraven využít své rezervy a poskytnout členským státům půjčky až do celkové výše bilionu dolarů (24,5 bilionu Kč). O nouzové úvěry už podle šéfky MMF zažádalo nebo vyjádřilo zájem zhruba sto zemí. Georgievová ujistila, že žádosti se budou přezkoumávat s dosud nevídanou rychlostí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomika USA by mohla pociťovat dopady koronaviru mnoho let

02.06.2020 09:53 Ekonomika Spojených států by mohla pociťovat negativní dopady nynější koronavirové krize zhruba…

Automobilce Hyundai v květnu meziročně klesl odbyt, byl ale vyšší než v…

01.06.2020 12:19 Celosvětový odbyt jihokorejské automobilky Hyundai Motor se v květnu kvůli koronavirové krizi…

Prestižní americké deníky krizi odolávají. NYT a WSJ nabírají zaměstnance

01.06.2020 10:11 Předním americkým deníkům The Wall Street Journal (WSJ) a The New York Times (NYT) přibývají v…

Křetínský chce vpadnout do USA? Bloomberg zmonitoroval plány miliardáře

01.06.2020 09:48 Ve Spojených státech se propadají maloobchodní tržby, bankroty jsou na vzestupu a nezaměstnanost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy