Svět se chystá na válku? Státy loni vynaložily na zbrojení 1,8 bilionu dolarů

Státy světa v roce 2019 vynaložily na zbrojení celkovou částku 1,8 bilionu dolarů (zhruba 41 bilionů korun), přičemž ve srovnání s rokem 2018 se meziroční nárůst snížil ze šesti na jedno procento.

Uvedl to v pravidelné roční analýze výdajů na obranu ve světě odborný časopis Jane's. V příštích deseti letech se podle odhadů Jane's bude celkový objem světových výdajů na zbrojení zvyšovat o 1,5 až dvě procenta ročně.

Seznam deseti států s nejvyššími vojenskými výdaji se ve srovnání s předešlým rokem loni nezměnil, uvádí se v analýze. Na prvním místě jsou Spojené státy (726 miliard dolarů), dále Čína (217), Saúdská Arábie a Indie (57), Británie (56) a Francie (53). Rusko je osmé s výdaji ve výši 48 miliard dolarů. Ve srovnání s rokem 2018 Německo postoupilo na sedmé a Japonsko pokleslo na deváté místo, uvádí Jane's. Desátá se umístila Jižní Korea.

Nejrychlejší nárůst zbrojení (5,2 procenta) celosvětově zaznamenala v loňském roce východní Evropa (12 procent). Rekordmanem je v tomto ohledu Bulharsko, které nákupem amerických stíhaček F-16 zvýšilo své výdaje na obranu o plných 125 procent. V západní Evropě se vojenské rozpočty zvyšovaly pomaleji, ale i tak šlo o nejrychlejší nárůst od konce studené války (4,2 procenta). Lví podíl na tom mělo Německo, které zvýšilo výdaje na armádu celých 11 procent. Celkově stojí Evropa s 5,2 procentním růstem v čele žebříčku.

Nárůst armádních výdajů v Rusku a Společenství nezávislých států oproti předchozím rokům naopak stagnoval (1,2 procenta) a v roce 2020 by měl dokonce klesnout. Na Rusko připadá v rámci tohoto regionu kolem 90 procent zbrojních výdajů.

Členské státy Severoatlantické aliance se v roce 2014 na summitu ve Walesu zavázaly, že své vojenské rozpočty budou postupně zvyšovat tak, aby nejpozději v roce 2024 dosáhly dvou procent HDP. Z 28 aliančních zemí v roce 2018 tento limit plnily USA, Řecko, Británie, Polsko, Estonsko, Litva a Lotyšsko. Česko loni na obranu vyčlenilo 66,7 miliardy korun, což je o 11,5 procenta více než v roce 2018 a současně zhruba 1,2 procenta HDP. Příští rok by měl český armádní rozpočet představovat přes 1,3 procenta HDP.

Související

Více souvisejících

zbraně USA (Spojené státy americké) Čína Saúdská Arábie Indie Rusko zbrojní průmysl

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy