Svět se propadá do chudoby. Globální ekonomika může letos klesnout o jedno procento, tvrdí OSN

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě Organizace spojených národů. Před pandemií čekala OSN naopak růst 2,5 procenta. V době globální finanční krize, v roce 2009, světová ekonomika klesla o 1,7 procenta.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

OSN
doporučujeme

Oddělení pro ekonomické a sociální otázky OSN ve zprávě varovalo, že pokles by mohl být ještě hlubší, pokud budou omezení ekonomické aktivity prodloužena do třetího čtvrtletí a fiskální stimuly nepodpoří příjmy a výdaje spotřebitelů.

V případě nejlepšího scénáře OSN očekává, že mírný pokles soukromé spotřeby, investic a vývozu vykompenzuje růst vládních výdajů v sedmi největších zemích světa a Číně. Globální ekonomika by tak vzrostla o 1,2 procenta.

V nejhorším scénáři globální ekonomika klesne o 0,9 procenta. Ten počítá s šokem na straně poptávky různé velikosti v Číně, Japonsku, Jižní Koreji, USA a Evropské unii a s poklesem cen ropy o 50 procent. Předpokládá také, že široká škála restrikcí v USA a EU bude prodloužena do poloviny druhého čtvrtletí.

Zpráva podle agentury AP upozornila, že zvyšující se omezení volného pohybu osob v Evropě a Severní Americe tvrdě zasáhla odvětví služeb, zvláště ta, která vyžadují osobní styky, jako maloobchod, volný čas a ubytování, rekreaci a přepravní služby. Tyto sektory se na celkovém počtu pracovních míst v těchto zemích podílejí více než čtvrtinou, a protože tato odvětví přicházejí o příjmy, nezaměstnanost pravděpodobně prudce poroste. Negativní dopady současných hospodářských restrikcí v bohatších rozvinutých zemích se brzy přelijí do rozvojových zemích, ve kterých se sníží obchod a investice.

Závažnost ekonomického dopadu, zda bude mírná nebo hluboká recese, bude převážně záviset na trvání restrikcí pohybu osob a ekonomické aktivity ve velkých ekonomikách a na velikosti a dopadu fiskálních odpovědích. Podle OSN by balíčky fiskálních stimulů měly upřednostnit výdaje na zdravotnictví, aby se nejvíce omezilo šíření koronaviru, a měly by poskytnout podporu domácnostem nejvíce postiženým pandemií.

Prudký pokles výdajů spotřebitelů v EU a USA sníží dovoz spotřebního zboží z rozvojových zemí. Navíc se prudce sníží i globální výroba ve zpracovatelském průmyslu kvůli možnému delšímu narušení globálních dodavatelských řetězců. Delší a hlubší narušení výroby ovlivní velký počet rozvojových ekonomik, které jsou hluboce začleněné do globální dodavatelské sítě.

Vysokému riziku čelí také rozvojové země, kterou jsou závislé na cestovním ruchu a cenách komodit. Výhled těchto zemí navíc zhoršuje nedávný kolaps cen komodit.

Zpráva také varuje, že zhoršení pandemie zvyšuje hluboce zakořeněnou ekonomickou úzkost. Dokonce i v mnoha zemích s vysokými příjmy není značná část populace tak bohatá, aby mohla po dobu tří měsíců žít nad hranicí národní chudoby.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bombardier omezí divizi pro výrobu letadel, o práce přijde 2500 zaměstnanců

05.06.2020 16:07 Kanadská strojírenská společnost Bombardier zruší kvůli dopadům koronavirové krize asi 2500…

Čína povolí více zahraničním aerolinkám lety do země

04.06.2020 13:54 Čína povolí více mezinárodních letů do země v kontextu toho, že zmírňuje omezení zavedená kvůli…

Ekonomika USA by mohla pociťovat dopady koronaviru mnoho let

02.06.2020 09:53 Ekonomika Spojených států by mohla pociťovat negativní dopady nynější koronavirové krize zhruba…

Automobilce Hyundai v květnu meziročně klesl odbyt, byl ale vyšší než v…

01.06.2020 12:19 Celosvětový odbyt jihokorejské automobilky Hyundai Motor se v květnu kvůli koronavirové krizi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy