Světová banka přišla o hlavní ekonomku. Goldbergová vydržela ve funkci jen 15 měsíců

Hlavní ekonomka Světové banky Pinelopi Goldbergová 1. března odejde z funkce, kterou zastávala necelých 15 měsíců. Vrátí se na Yaleovu univerzitu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na interní e-mail.

Přidejte svůj názor

Americký dolar
doporučujeme

Goldbergová na pozici v listopadu 2018 vystřídala Paula Romera, který po 15 měsících ve funkci nečekaně rezignoval. Prezident Světové banky David Malpass v interní komunikaci informoval, že funkci po Goldbergové bude dočasně zastávat Aart Kraay, který nyní vede hlavní výzkumné oddělení Světové banky.

"Bylo to těžké rozhodnutí, ale pocítila jsem, že nadešel ten pravý čas, abych se vrátila ke své práci na Yaleově univerzitě. Děkuji za pochopení," napsala Goldbergová v e-mailu.

Goldbergová pochází z Řecka a vedle své rodné země studovala v Německu a USA. Většinu své kariéry strávila na Princetonské a Yaleově univerzitě. Mimo jiné se také stala první šéfredaktorkou prestižního odborného ekonomického časopisu American Econom Review.

Zabývá se mikroekonomií. Soustředí se na témata jako obchod a nerovnost, práva duševního vlastnictví v rozvojových zemích a směnné kurzy.

Světová banka byla původně založena na pomoc zemím zasaženým druhou světovou válkou. V současnosti je její hlavní úlohou snižovat chudobu prostřednictvím půjček vládám nebo soukromým subjektům rozvojových a středně bohatých zemí. Kromě peněz poskytuje i technickou pomoc a poradenské služby. Banka je vlastněna členskými zeměmi, podíly odpovídají hospodářské síle zemí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boeing má další malér. V nádrži nových letadel 737 MAX se našlo smetí

19.02.2020 10:27 Americká společnost Boeing čelí novému problému, který by mohl znamenat bezpečnostní riziko. Firma…

Kajmanské ostrovy nejvíce napomáhají k daňovým únikům

18.02.2020 20:24 Britské zámořské území Kajmanské ostrovy, Spojené státy a Švýcarsko nejvíce napomáhají nejbohatším…

Virus Covid-19 srazí světovou ekonomiku na kolena? Nevypadá to dobře

18.02.2020 15:09 Aktualizováno Kvůli vysoké integraci čínského hospodářství do dodavatelských řetězců po celém světě se epidemie…

Čína odkládá největší automobilový veletrh, kvůli epidemii Covid-19

18.02.2020 11:14 Čína z obav před novým koronavirem posune na neurčito největší automobilový veletrh v zemi.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama