Světová banka přišla o hlavní ekonomku. Goldbergová vydržela ve funkci jen 15 měsíců

Hlavní ekonomka Světové banky Pinelopi Goldbergová 1. března odejde z funkce, kterou zastávala necelých 15 měsíců. Vrátí se na Yaleovu univerzitu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na interní e-mail.

Americký dolar
doporučujeme

Goldbergová na pozici v listopadu 2018 vystřídala Paula Romera, který po 15 měsících ve funkci nečekaně rezignoval. Prezident Světové banky David Malpass v interní komunikaci informoval, že funkci po Goldbergové bude dočasně zastávat Aart Kraay, který nyní vede hlavní výzkumné oddělení Světové banky.

"Bylo to těžké rozhodnutí, ale pocítila jsem, že nadešel ten pravý čas, abych se vrátila ke své práci na Yaleově univerzitě. Děkuji za pochopení," napsala Goldbergová v e-mailu.

Goldbergová pochází z Řecka a vedle své rodné země studovala v Německu a USA. Většinu své kariéry strávila na Princetonské a Yaleově univerzitě. Mimo jiné se také stala první šéfredaktorkou prestižního odborného ekonomického časopisu American Econom Review.

Zabývá se mikroekonomií. Soustředí se na témata jako obchod a nerovnost, práva duševního vlastnictví v rozvojových zemích a směnné kurzy.

Světová banka byla původně založena na pomoc zemím zasaženým druhou světovou válkou. V současnosti je její hlavní úlohou snižovat chudobu prostřednictvím půjček vládám nebo soukromým subjektům rozvojových a středně bohatých zemí. Kromě peněz poskytuje i technickou pomoc a poradenské služby. Banka je vlastněna členskými zeměmi, podíly odpovídají hospodářské síle zemí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Deficit amerického rozpočtu je kvůli dopadům koronaviru rekordní

12.08.2020 21:00 Deficit rozpočtu Spojených států za prvních deset měsíců fiskálního roku do konce července…

Walt Disney končí se slavnou značkou 20th Century Fox

12.08.2020 16:57 Americká zábavní společnost Walt Disney končí se značkou 20th Century Fox, která je jedním z…

Toshiba je poprvé po čtyřech letech ve ztrátě, klesá zájem o kopírky a čipy

12.08.2020 12:24 Japonský průmyslový konglomerát Toshiba se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru propadl do provozní…

Tesla rozdělí své akcie v poměru pět ku jedné

12.08.2020 09:13 Americký výrobce elektrovozů Tesla rozdělí své akcie v poměru pět ku jedné. Podnik, který se již…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama