Světová banka zhoršila prognózu globálního ekonomického růstu, obchod a investice váznou

Světová banka (SB) zhoršila svoji prognózu globálního ekonomického růstu za loňský a letošní rok o 0,2 procentního bodu. Důvodem je pomalejší oživení obchodu a investic, než se doposud čekalo, přestože obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou se zmírňuje. Loni ekonomika podle prognózy rostla nejpomaleji od finanční ekonomického krize, vyplývá z prohlášení zveřejněného v noci na dnešek.

SB odhaduje, že za rok 2019 se hrubý domácí produkt zvýšil o 2,4 procenta. To je nejméně od krize, ale také výrazné zpomalení z více než tří procent v letech 2017 a 2018.

V letošním roce má sice tempo růstu mírně stoupnout na 2,5 procenta, ekonomika však zůstává zranitelná kvůli nejistotám v zahraničním obchodě a geopolitickému napětí.

Global growth to edge up to 2.5% in 2020 as investment, trade gradually recover, but outlook is fragile, subject to substantial downside risks. Advanced economy growth to slip to 1.4% mainly reflecting lingering weakness in manufacturing. https://t.co/uhnerxvHRJ #WBGEP2020 pic.twitter.com/xEmN6dALBM

— World Bank (@WorldBank) January 8, 2020

Nejnovější odhad SB již bere v úvahu dosažení tzv. první fáze obchodní dohody, kterou USA a Čína oznámily minulý měsíc. Dohoda zrušila nová cla na čínské zboží a snížila některá již zavedená cla. Snížení cel bude mít podle banky sice spíše malý vliv na obchod, dohoda by ale měla zlepšit podnikatelskou náladu a výhled investic, a přispět tím k oživení růstu obchodu.

Růst globálního obchodu se má letos mírně zvýšit na 1,9 procenta z loňských 1,4 procenta. Loni byl růst obchodu nejnižší od finanční krize v letech 2008 až 2009. Zůstává také pod průměrným ročním růstem od roku 2010, který činí pět procent.

V jednotlivých vyspělých i rozvojových zemích bude situace různá. V USA, eurozóně a Japonsku čeká SB letos mírné zpomalení ekonomického růstu kvůli slabšímu zpracovatelskému sektoru a přetrvávajícím negativním vlivům amerických cel a odvetných kroků. V rozvíjejících se zemích má však růst oživit, i když bude slabší, než čekala SB v červnu.

Zlepšení růstu v rozvíjejících se zemích potáhne hlavně osm států. Argentina a Írán by se letos měly vymanit z recese. V šesti zemích růst zpomalí, a to v Brazílii, Indii, Mexiku, Rusku, Saúdské Arábii a Turecku.

Čínský HDP se má letos zvýšit o 5,9 procenta, v červnu přitom SB čekala zvýšení o 6,1 procenta. Ke zhoršení odhadu SB přiměl očekávaný vliv amerických cel. Za loňský rok pak snížila SB svůj odhad o 0,1 procentního bodu na 6,1 procenta, napsala agentura Reuters.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika světová banka Čína USA (Spojené státy americké) HDP

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Aktualizováno před 55 minutami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

Policie v pátek uspořádá další Speed Marathon. Víme, kde bude měřit rychlost

Už tento pátek, tedy 19. dubna 2024, bude probíhat měření rychlostních limitů. Policejní akce známé pod názvem Speed Marathon se již tradičně zúčastní stovky policistů a měření bude probíhat po celé republice.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy