Trh s uměním loni překvapivě klesl, ukazuje analýza. Letos ho ovlivní pandemie

Světový objem obchodu s uměním a starožitnostmi loni překvapivě klesl, a to o pět procent na 64,1 miliardy dolarů (1,6 bilionu Kč). V analýze pro švýcarskou banku UBS a organizátora uměleckých výstav Art Basel to uvádí ekonomka a analytička trhu s uměním Clare McAndrewsová. Na vině podle ní může být slabší nabídka děl v nejdražším segmentu nad deset milionů dolarů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Umění
doporučujeme

Letos se kvůli uzavření galerií a odkladu až stovek akcí kvůli koronaviru pokles globálního trhu s uměním už očekává, sdělila ČTK Galerie Cermak-Eisenkraft.

Loňský pokles podle autorky analýzy souvisí s krátkodobým útlumem nabídky, nikoli s útlumem poptávky. Trh je v posledních deseti letech poměrně stabilní - jeho objem se pohybuje mezi 57 miliardami v roce 2010 a rekordními 68 miliardami dolarů, které prodejci za umělecká díla získali v roce 2014.

Spojené státy, Británie a Čína loni trhu s uměním stejně jako v předchozích letech dominovaly. Jejich tržní podíl představoval 82 procent. Čínský obchod s uměním, který mezi lety 2009 a 2011 rostl skoro o deset miliard dolarů každý rok, ale od roku 2011 stagnuje, případně klesá a loni nedosáhl ani poloviny trhu amerického.

Prodej děl v aukčních domech se na celkovém prodeji podílel 37,6 procenta. Zbytek připadl na veletrhy s uměním, galerie a další obchodníky s uměním a starožitnostmi.

Na rozdíl od předchozích let loni klesl prodej přes internet, a to o dvě procenta. Obrat obchodů uzavřených online loni představoval 5,9 miliardy dolarů, tedy asi devět procent trhu.

Podle Galerie Cermak Eisenkraft lze už nyní odhadovat, že trh s uměním zaznamená letos pokles téměř ve všech kategoriích, i když vzhledem k současným omezením posílí prodej na internetu. Nicméně nejdražší díla převážně nakupuje klientela z věkové kategorie nad 50 let, která bývá více konzervativní a upřednostňuje nákup na aukcích nebo u svých galeristů, kde si předmět svého zájmu může dobře prohlédnout.

V České republice by se galerie měly podle dosavadních předpokladů znovu otevřít 25. května.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Autopůjčovna Hertz kvůli koronaviru vyhlásila v USA bankrot

23.05.2020 06:13 Smutné zprávy z byznysu. Autopůjčovna Hertz Global Holding požádala ve Spojených státech o ochranu…

USA přidaly na černou listinu 33 čínských firem a institucí

23.05.2020 05:34 Americké ministerstvo obchodu zavádí hospodářské sankce vůči dalším 33 čínským společnostem a…

Zuckerberg představil plán: Do 10 let může polovina zaměstnanců Facebooku…

22.05.2020 15:57 Americká internetová společnost Facebook plánuje vlivem pandemie více využívat práci z domova. Šéf…

Austrálie sebrala polovinu pomoci lidem, kteří přišli za epidemie o práci

22.05.2020 10:36 Austrálie snížila na polovinu původně přislíbené mzdové finanční příspěvky lidem zasaženým epidemií…

Související:

Právě se děje

Další zprávy