Trh s uměním loni překvapivě klesl, ukazuje analýza. Letos ho ovlivní pandemie

Světový objem obchodu s uměním a starožitnostmi loni překvapivě klesl, a to o pět procent na 64,1 miliardy dolarů (1,6 bilionu Kč). V analýze pro švýcarskou banku UBS a organizátora uměleckých výstav Art Basel to uvádí ekonomka a analytička trhu s uměním Clare McAndrewsová. Na vině podle ní může být slabší nabídka děl v nejdražším segmentu nad deset milionů dolarů.

Umění
doporučujeme

Letos se kvůli uzavření galerií a odkladu až stovek akcí kvůli koronaviru pokles globálního trhu s uměním už očekává, sdělila ČTK Galerie Cermak-Eisenkraft.

Loňský pokles podle autorky analýzy souvisí s krátkodobým útlumem nabídky, nikoli s útlumem poptávky. Trh je v posledních deseti letech poměrně stabilní - jeho objem se pohybuje mezi 57 miliardami v roce 2010 a rekordními 68 miliardami dolarů, které prodejci za umělecká díla získali v roce 2014.

Spojené státy, Británie a Čína loni trhu s uměním stejně jako v předchozích letech dominovaly. Jejich tržní podíl představoval 82 procent. Čínský obchod s uměním, který mezi lety 2009 a 2011 rostl skoro o deset miliard dolarů každý rok, ale od roku 2011 stagnuje, případně klesá a loni nedosáhl ani poloviny trhu amerického.

Prodej děl v aukčních domech se na celkovém prodeji podílel 37,6 procenta. Zbytek připadl na veletrhy s uměním, galerie a další obchodníky s uměním a starožitnostmi.

Na rozdíl od předchozích let loni klesl prodej přes internet, a to o dvě procenta. Obrat obchodů uzavřených online loni představoval 5,9 miliardy dolarů, tedy asi devět procent trhu.

Podle Galerie Cermak Eisenkraft lze už nyní odhadovat, že trh s uměním zaznamená letos pokles téměř ve všech kategoriích, i když vzhledem k současným omezením posílí prodej na internetu. Nicméně nejdražší díla převážně nakupuje klientela z věkové kategorie nad 50 let, která bývá více konzervativní a upřednostňuje nákup na aukcích nebo u svých galeristů, kde si předmět svého zájmu může dobře prohlédnout.

V České republice by se galerie měly podle dosavadních předpokladů znovu otevřít 25. května.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomika USA rostla rekordním tempem, analytici ale kvůli pandemii…

25.11.2020 16:27 Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v ročním přepočtu o rekordních 33,1 procenta. Ve…

Konec příměří? Francie žádá po velkých technologických firmách z USA…

25.11.2020 14:36 Francouzský daňový úřad už začal po amerických technologických firmách vyžadovat miliony eur v…

Letadla Boeing 737 MAX se připravují k provozu. Je to ohromný úkol, říká…

25.11.2020 08:50 Budoucnost letadel Boeing 737 MAX, která získala povolení vrátit se po určitých úpravách do provozu…

Zisk firmy Dell prudce stoupl, poptávka po počítačích v době epidemie roste

25.11.2020 08:25 Americké počítačové společnosti Dell Technologies vzrostl ve fiskálním třetím čtvrtletí čistý zisk…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama