Trump se chystá ochromit WTO? Nikdo netuší, co nastane 11. prosince

Uvalením řady cel na své hospodářské konkurenty převrátil americký prezident Donald Trump celý globální obchodní řád. Nyní Washington zdvojnásobil své úsilí, kterým se snaží ochromit samotný orgán určený k řešení obchodních sporů.

Donald Trump. 45. prezident USA
doporučujeme

Odvolací orgán Světové obchodní organizace (WTO) možná nebude v hlavních titulcích zpráv jako americko-čínská obchodní válka, odborníci na mezinárodní obchod ale upozorňují, že hrozba jeho možného zániku už příští měsíc je dalším odklonem od mnohostranných pravidel vytvořených na podporu volného obchodu a směrem k zákonu džungle, kde silnější má pravdu. Napsala to agentura Reuters.

Trumpova vláda dva roky blokuje jmenování členů nejvyššího orgánu, který rozhoduje o obchodních sporech. To znamená, že tento orgán už brzy bude mít málo členů na to, aby mohl fungovat. Teď Washington tlak ještě zvýšil a zpochybňuje rozpočet WTO. Podle odborníků to zvyšuje riziko, že Spojené státy jako největší finanční přispěvatel této organizace sídlící v Ženevě zablokují její financování. To urychlí konec schopnosti WTO řešit spory.

Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) na otázky týkající se rozpočtu neodpověděl.

Washington tvrdí, že odvolací orgán porušil jasná pravidla a přeměnil se v něco zcela jiného, zatímco další členové WTO tomu jen přihlížejí. "Tím, že blokují jmenování členů odvolacího orgánu, skutečně našli nejslabší místo systému," řekl bývalý člen odvolacího orgánu z Belgie Peter Van den Bossche.

Zhruba 70 procent původních rozhodnutí WTO se posílá k přezkoumání tříčlennému panelu odvolacího orgánu. To dělá z odvolacího orgánu centrální místo pro řešení mezinárodních sporů. Blokování Washingtonem snížilo skupinu sedmi posuzovatelů na pouhé tři, což je minimum požadované pro jednání o případu. Dvěma z těchto tří končí funkční období 10. prosince, což znamená, že odvolací orgán přestane fungovat.

Mexiko, které bude na měsíčním shromáždění 164 členských zemí WTO v pátek zastupovat skupinu 118 zemí, znovu vyzve k zaplnění prázdných míst. Očekává se však, že Washington bude trvat na svém vetu. Protože WTO funguje na základě shody, stačí na zablokování návrhu pouze jedna námitka. Program navíc ukazuje, že Washington rovněž upozorní na platby pro členy odvolacího orgánu.

WTO za posledních 25 let vydala více než 350 rozhodnutí. Dnes má pravděpodobně větší význam. Její rozhodci čelí významným rozhodnutím ve sporech o cla mezi USA a Čínou a cla na kovy zavedená Trumpem od roku 2018 a v konfliktech mezi Japonskem a Jižní Koreou a Katarem a jeho sousedy. Tato rozhodnutí ale zřejmě kvůli krokům Washingtonu, které mají zablokovat proces odvolání, nebudou mít žádnou váhu. Bez odvolacího orgánu se každá strana, která nebude spokojená s původním rozhodnutím, nebude mít v budoucnu kam odvolat.

Washington si stěžuje, že odvolací orgán pravidelně překračuje 90denní lhůtu, ve které má rozhodnout, a že překračuje pravomoci, když prakticky stanovuje nová pravidla. Pokud bylo hlavním cílem blokovací strategie Washingtonu získat pozornost ostatních členů WTO, tak to funguje. Velká skupina dalších členů se stížnostmi obecně souhlasí a navrhuje vyjasnění pravidel. Spojené státy však tvrdí, že to nestačí.

Spojené státy jsou u WTO největším žalobcem i žalovaným. Zaznamenaly velká vítězství, ale mají tendenci se zaměřovat na prohry, zvláště na ty, které omezují jejich právo na odvetu za to, co považují za dumpingový nebo nepoctivě podporovaný dovoz, píše Reuters.

"Byla by tady ta současná krize systému WTO pro řešení sporů, kdyby odvolací orgán rozhodl o nápravných opatřeních v obchodních sporech tak, jak to chtěly Spojené státy? Já si myslím, že nebyla," řekl Van den Bossche.

Bývalý mexický velvyslanec u WTO Roberto Zapata říká, že hlubší obavy Spojených států se týkají dojmu, že WTO není plně vybavena na to, aby se dokázala vypořádat s novými hráči, zejména s Čínou a s ekonomikami, které kontroluje více stát než tržní síly.

Co přesně se stane 11. prosince, kdy vyprší termín předsedovi odvolacího orgánu, kterým je Ujal Bhatia z Indie, a Thomasovi Grahamovi z USA není jasné. Pravidla WTO jim umožňují dokončit případy, které jim byly přiděleny. Těch je asi deset. Mluví se však o tom, že Graham nezůstane. Jeho vyjádření se nepodařilo získat.

Zablokování rozpočtu ze strany USA by také znamenalo náhlý konec. Evropská unie uzavřela s Kanadou a Norskem dohodu, která umožňuje odvolání k bývalým členům odvolacího orgánu, což jim pravidla WTO umožňují. Doufají, že se k nim přidají další země. Spojené státy však uvedly, že rozpočet a zdroje WTO by neměly být pro tyto případy k dispozici. Pokud Washington bude trvat na svém, prozatímní řešení EU fungovat nebude, dodal Van den Bossche.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trh s ropou se radikálně mění. Saúdskoarabské firmy SIIG a Petrochem…

20.09.2020 14:51 Saúdskoarabské petrochemické společnosti Saudi Industrial Investment Group (SIIG) a National…

Trump podpořil návrh dohody o převzetí amerických operací TikToku

20.09.2020 09:54 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek oznámil, že dal své "požehnání" navrhované dohodě…

Čína po zkušenosti s koronavirem buduje soběstačné město: Záhony na střeše…

20.09.2020 08:05 Poblíž Pekingu vzniká nové město, jehož součástí budou i dřevostavby bytových domů se záhony na…

Playboy zvažuje možnost návratu na akciovou burzu

19.09.2020 13:36 Společnost Playboy Enterprises, majitel stejnojmenného pánského časopisu, zvažuje možnost návratu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama