Upravený Boeing 737 MAX otestuje také EU, v centru pozornosti je stabilizační systém MCAS

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) dnes oznámila, že v týdnu od 7. září zahájí v kanadském městě Vancouver zkušební lety dopravního letadla Boeing 737 MAX. Tento stroj byl až do loňska nejprodávanějším dopravním letadlem Boeingu, po dvou tragických nehodách z let 2018 a 2019 ale nesmí do vzduchu. Boeing pak začal usilovat o novou certifikaci stroje.

Boeing 737 MAX
doporučujeme

Testy letadla už před více než dvěma měsíci zahájil americký Federální úřad pro letectví (FAA), na tento týden je ohlásil také kanadský regulační úřad Transport Canada (TC).

"Přestože Boeing musí ještě nějaké kroky dokončit, EASA má za to, že proces úpravy letadla obecně dozrál k tomu, že lze přistoupit ke zkušebním letům," uvedl unijní regulátor.

Na rozvrhu zkušebních letů EASA spolupracuje s americkým regulátorem FAA a se společností Boeing. Proces zabrzdila cestovní omezení mezi Evropou a Spojenými státy, která vyvolala pandemie nemoci covid-19.

Boeing analytikům na konci července sdělil, že dodávky stroje 737 MAX se obnoví na konci letošního posledního čtvrtletí. Ve Spojených státech by se podle této časové osy mohlo letadlo vrátit do provozu příští rok.

FAA po sérii zkušebních letů analyzuje letová data. Úřad musí také schválit nové postupy pro výcvik pilotů. Americký regulátor uvedl, že "každá země učiní vlastní rozhodnutí" ohledně toho, zda se stroj vrátí do provozu.

Během zkušebních letů, které zahájil FAA, byl záměrně aktivován stabilizační systém MCAS, jehož software sehrál klíčovou úlohu během dvou zmíněných nehod. V Etiopii a v Indonésii při nich celkem zahynulo 346 lidí. Automatický bezpečnostní systém kvůli vadnému senzoru tehdy opakovaně poslal stroj prudce dolů a posádka nedokázala nad letadlem udržet kontrolu.

Kanaďané oznámili, že se zapojí do hodnotícího výboru pod vedením Američanů, v němž společně s Evropou a Brazílií stanoví - podle zdrojů v polovině září - minimální požadavky pro výcvik pilotů.

Boeing minulý týden oznámil, že dostal první objednávku na letadla 737 MAX od dvou tragických havárií těchto strojů. Až čtyři letadla si objednal největší polský provozovatel charterových letů Enter Air.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jeff Bezos je opět nejbohatším člověkem na světě

17.02.2021 12:44 Šéf internetové společnosti Amazon Jeff Bezos se vrátil na pozici nejbohatšího člověka světa, ze…

Na výši státního dluhu nesejde? Analytik naznačil, co trápí světovou…

12.02.2021 00:01 NÁZOR - Hlavním faktorem, který živí bublinu na světových akciových a finančních trzích, je…

Ceny potravin stouply ve světě nejvýše od července 2014

04.02.2021 13:32 Světové ceny potravin v lednu vzrostly již osmý měsíc za sebou a ocitly se nejvýše od července 2014…

Světové ceny potravin stouply nejvýše od července 2014

04.02.2021 12:36 Světové ceny potravin v lednu vzrostly již osmý měsíc za sebou a ocitly se nejvýše od července 2014…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama