USA chtějí uvalovat clo na zboží ze zemí, které podhodnocují měnu

Americké ministerstvo obchodu dokončilo nový předpis, díky kterému bude moci uvalit cla na produkty ze zemí, u kterých určí, že podhodnocují svoji měnu vůči dolaru. Tento krok by mohl vnést napětí do čínsko-amerických obchodních jednání, když teprve nedávno dvě největší ekonomiky světa podepsaly první fázi obchodní dohody.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Americký dolar
doporučujeme

Zpráva také přichází krátce poté, co Peking obvinil Washington, že podněcuje paniku kvůli novému koronaviru šířícímu se z Číny, napsala agentura Reuters. Kvůli kurzu měny Spojené státy dlouhodobě kritizují také Německo.

Teoreticky nové pravidlo umožní ministerstvu obchodu uvalit clo na Čínu, přestože ministerstvo financí nedávno zrušilo označení Číny jako měnového manipulátora. Ministerstvo obchodu uvedlo, že při hodnocení se bude řídit odbornostmi ministerstva financí, může však dospět k odlišnému názoru, protože vychází z jiného předpisu.

Ministerstvo obchodu také dodává, že uvalí pouze vyrovnávací cla na dovoz určitých produktů, které budou využívat výhod a americká Komise pro mezinárodní obchod u nich zjistí, že poškozují americký průmysl. Předpis se nebude uplatňovat v případě, že USA uvalí clo na veškerý dovoz z dané země, protože takový dovoz nepoškozuje průmysl. Předpis má být odpovědí na dlouhodobé výzvy politiků obou stran, aby byly využity stávající zákony k řešení nekalých manipulací s kurzem měn, a jsou součástí snahy vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa zasáhnout proti obchodní nerovnováze.

Ministerstvo návrh předpisu představilo poprvé loni v květnu. Bývalý úředník amerického ministerstva financí a poradce londýnského institutu OMFIF Mark Sobel uvedl, že nové pravidlo neřeší mnoho nesrovnalostí, na které bylo upozorněno po zveřejnění jeho návrhu, a zřejmě nebude v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO). "Neexistuje přesný způsob měření podhodnocení měny," řekl a upozornil, že ministerstvo obchodu nemá žádnou odpovědnost ani odborné znalosti v mezinárodních měnových záležitostech. "Je to jednostranná politika, která znepřátelí země po celém světě."

Kromě Číny či Německa by mohla být cla podle nového předpisu uvalena také na zboží z Irska, Itálie, Japonska, Malajsie, Singapuru, Jižní Koreje, Vietnamu a Švýcarska. Všechny tyto země jsou totiž na americkém seznamu zemí, kterým je potřeba věnovat zvláštní pozornost kvůli jejich měnovým praktikám, protože mají vysoké přebytky obchodu.

Loading...
Témata: USA | Ekonomika | clo | Čína | wto | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonské akcie oslabily kvůli koronaviru na čtyřměsíční minimum

25.02.2020 09:37 Japonské akcie dnes oslabily kvůli šíření nového koronaviru na čtyřměsíční minimum. Hlavní index…

Menší čínské firmy na pokraji kolapsu. Nemají peníze na mzdy a placení…

24.02.2020 15:48 Čínské firmy se kvůli epidemii nového typu koronaviru potýkají s nedostatkem peněz na mzdy a na…

Covid-19 dolehl na cestovní ruch. Do Francie jezdí o třetinu méně turistů,…

24.02.2020 09:06 Do Francie přijíždí kvůli novému typu koronaviru o 30 až 40 procent méně turistů, než se očekávalo.…

Skupina G20 je připravena řešit ekonomické dopady koronaviru

23.02.2020 21:17 Aktualizováno Finanční představitelé skupiny největších světových ekonomik G20 se dohodli, že podniknou náležité…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama