USA přidaly na černou listinu 33 čínských firem a institucí

Americké ministerstvo obchodu zavádí hospodářské sankce vůči dalším 33 čínským společnostem a dalším institucím kvůli porušování lidských práv a obavám o národní bezpečnost Spojených států. Zápis těchto subjektů na takzvanou černou listinu je dalším pokusem vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa o zásah proti firmám s vazbami na nákupy pro armádu a potrestání Pekingu za chování k muslimským menšinám, napsala agentura Reuters.

USA přidaly na černou listinu 33 čínských firem a institucí
doporučujeme

Subjekty na seznamu mají zakázaný přístup k americké technologii bez souhlasu vlády USA.

Oznámení Spojených států přichází ve stejný den, kdy čínská vládnoucí komunistická strana představila podrobnosti k plánu o novém zákonu o národní bezpečnosti v Hongkongu.

Ministerstvo obchodu upřesnilo, že sankcionovalo devět společností a institucí kvůli spoluvině na porušování lidských práv a špatnému zacházení v souvislosti s ujgurskou menšinou a dalšími. Vláda USA také postihla sedm komerčních subjektů, které umožnily technologický dohled. Dalších 24 vládních a komerčních organizací bylo na seznam přidáno kvůli podpoře nákupu položek používaných čínskou armádou.

Mezi postiženými čínskými společnostmi je NetPosa, jedna z nejznámějších čínských firem v oblasti umělé inteligence, jejíž dceřiná společnost zaměřená na rozpoznání obličejů je spojována z dohledem nad muslimy na západě země. Další je firma Qihoo 360 zaměřená na kybernetickou bezpečnost, jejíž výzkum sledují bezpečnostní profesionálové. Na seznam se dostala i firma CloudMinds podporovaná investiční firmou Softbank. Společnosti byl již loni zablokován přenos technologie a technických informací z její americké divize do kanceláří v Pekingu.

K podobné akci přistoupilo ministerstvo loni v říjnu, kdy na černou umístilo 28 čínských bezpečnostních úřadů a společností, včetně některých čínských začínajících firem zaměřených na umělou inteligenci a předního výrobce kamerových systémů a bezpečnostní techniky Hikvision.

Podobný postup použil Washington při snaze omezit vliv čínské Huawei Technologies kvůli obavám o národní bezpečnost. Minulý týden se ministerstvo pokusilo přijmout opatření, aby přerušilo Huawei přístup k výrobcům čipů, napsala agentura Reuters.

Témata: USA | Čína | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

FinCEN Files: Únik dokumentů odhaluje podezřelé transakce bank, Rusové…

20.09.2020 20:22 Únik dokumentů o podezřelých finančních transakcích ve výši dvou bilionů dolarů (asi 45 bilionů Kč)…

WeChat zatím z obchodů s aplikacemi v USA nezmizí. Soud zablokoval…

20.09.2020 16:32 Čínská aplikace WeChat zatím z obchodů s aplikacemi firem Apple a Google ve Spojených státech…

Čína po zkušenosti s koronavirem buduje soběstačné město: Záhony na střeše…

20.09.2020 16:18 Aktualizováno Poblíž Pekingu vzniká nové město, jehož součástí budou i dřevostavby bytových domů se záhony na…

Trh s ropou se radikálně mění. Saúdskoarabské firmy SIIG a Petrochem…

20.09.2020 14:51 Saúdskoarabské petrochemické společnosti Saudi Industrial Investment Group (SIIG) a National…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama